logo

тел: 02 6091-885 моб: 070/217-346

емаил: travel@solvex.net

Локација: Бул. Јане Сандански 67, Скопје


ОДМОР ВО ШПАНИЈА - ПАЛМА ДЕ МАЈОРКА zvezdazvezdazvezdazvezda


Информации за сместувањето

Држава: Екскурзии
Место: Шпанија

ОДМОР ВО ШПАНИЈА - ПАЛМА ДЕ МАЈОРКА - СПЕЦИЈАЛНА ПРОГРАМА СО АВИОНСКИ ПРЕВОЗ!

8 ДЕНА / 7 НОЌИ

 

ДЕН 1. СОФИЈА - ПАЛМА ДЕ МАЈОРКА

Поаѓање од аеродром Софија со директен лет до Палма. Трансфер до хотелот. Ручек. Информативен состанок. Вечера. Ноќевање.

 
ДЕН 2. ПАЛМА ДЕ МАЈОРКА

Појадок. Слободно време. Ручек. Екскурзија "Автентичната Мајорка" (вклучена во цената): Се поминува низ планината Ренди, која се наоѓа помеѓу градовите Алгајда и Лукмајор. Највисоката точка е на 548 м. Надморска височина, од каде во јасни денови се гледа речиси целиот остров (како и архипелагот Кабрера). Посета на Светилиштето на Пресвета Богородица Изцелителка. Таму се наоѓа пештерата во која Рамон Љул ги минува последните месеци од својот живот како пустиник во далечниот XII век. Целиот комплекс се состои од црква од средината на XVII век, Францискански манастир и аулата каде се предавала граматика, како и просториите кои биле населени од монасите во XVI век. Вечера. Ноќевање.

 
ДЕН 3. ПАЛМА ДЕ МАЈОРКА

Појадок. Слободно време. Ручек. По желба целодневна екскурзија пештерите на Драко и Хамс - поаѓање кон Манакор, вториот по големина град на островот по Палма. Минување низ Prat de San Jordi - пресушено езеро исполнето со типичните за локалниот пејзаж ветерници. Посета на замокот "Алорда", каде можат да се дегустираат ликери и типични производи за островот. Кратка станица во Манакор за ручек. Недалеку од пристаништето и плажата се наоѓаат пештерите Драко, познати по езерото Мартел - едно од најголемите подземни езера во светот. Во пештерата ќе уживате во концерт со музика на Шопен, Вагнер, Мартини, Кабајеро и Офенбах. Вечера. Ноќевање.

 
ДЕН 4. ПАЛМА ДЕ МАЈОРКА

Појадок. Слободно време. Ручек. По желба целодневна екскурзија до Соер со трамвај и автобус - едно од најатрактивните и сеопфатни патувања на островот за љубителите на прекрасните пејзажи и природни контрасти. Слободно време за ручек. Од срцето на планинскиот масив се патува околу еден час со воз од Соер до Палма. Во екскурзијата се вклучува и посета на кожарска фабрика во Инка и посета на манастирот Lluc. Редоследот во маршутата може да се менува во зависност од временските услови. Вечера. Ноќевање.

 
ДЕН 5. ПАЛМА ДЕ МАЈОРКА

Појадок. Слободно време. Ручек. По желба целодневна екскурзија до Алкудија и Форментор - поаѓање за северниот дел на островот Мајорка. Посета на заливот Поленса. Лоциран во северниот дел на островот, полуостров Форментор е едно од најпознатите прекрасните места. Од видиковецот Ес Коломер се открива прекрасна глетка кон малото истоимено островче. Продолжуваме кон средновековниот град Алкудија. Пешачка прошетка: парохиска црква, портата на градот и римскиот театар. Вечера. Ноќевање.

 
ДЕН 6. ПАЛМА ДЕ МАЈОРКА

Појадок. Слободно време. По желба полудневна екскурзија до Валдемоса – се наоѓа на 17 км. од Палма, во долината Сиера да Трамунтана. Прошетка низ тесните камени улички и посета на Кралскиот манастир. Посета на Ла картуш и манастирот, во кој во текот на зимата на 1838-1839 година живееле Фредерик Шопен и Жорж сандали. Ручек. Вечера. Ноќевање.

 
ДЕН 7. ПАЛМА ДЕ МАЈОРКА

Појадок. Слободно време. По желба полудневна екскурзија до Палма и паорамски разглед на градот. Ручек. Вечера. По желба вечерно шоу "Сон Амар". Ноќевање.

 
ДЕН 8. ПАЛМА ДЕ МАЈОРКА - СОФИЈА

Појадок. Трансфер до аеродром за лет до Бугарија.

 

1. Хотел "FERGUS TOBAGO" *** - www.fergushotels.com

Локација: Хотелот се наоѓа во непосредна близина на плажата на Палманова.

Општи информации: Хотелот поседува рецепција, ресторан, кафе бар, бар покрај базенот, факс услуги, менувачница, паркинг.

Сместување: Собите се опремени со клима, сателитска ТВ, телефон, сеф (со доплата), купатило, фен, тераса.

Услуга: FB + (полн пансион +).

Спорт и забава: Надворешен базен, детски базен, масажи, билијард, пинг-понг, забава за деца и возрасни, мини-клуб, изнајмување на велосипеди и автомобили, на плажа чадори и лежалки со доплата (ориентациона цена: 5/7 евра на ден за лежалка или чадор).

 

Тип на сместување/Период 24.04.18 01.05.18 08.05.18 15.05.18 22.05.18 29.05.18 05.06.18 26.09.18 04.09.18 11.09.18 18.09.18 25.09.18 02.10.18 09.10.18
двокреветна соба 579 605  599 635 635 645 629 665 615 610 605 585 575 570
возрасен на додатно легло 572 598 592  626 626 636 621 657 606 600 595 575 565 560
дете на додатно легло (2-11) 522 548 543  577 577 587 571 607 556 551 546 525 515 510

 

2. Хотел "HSM DON JUAN" ***

Локација: Хотелот се наоѓа на 5 минути од плажата.

Општи информации: Хотелот поседува рецепција, ресторан, кафе бар, менувачница, паркинг.

Сместување: Собите се опремени со клима, сателитска ТВ, телефон, сеф (со доплата), купатило, фен, тераса.

Услуга: FB + (полн пансион +).

Спорт и забава: Надворешен базен, детски базен, масажи, билијард, пинг-понг, забава за деца и возрасни.

 

Тип на сместување/Период 12.06.18 19.06.18
двокреветна соба 659 665
возрасен на додатно легло 652 657
дете на додатно легло (2-11) 602 607

 

*ВО ЦЕНАТА Е ВКЛУЧЕНО:

 -Директен лет Софија - Палма - Софија на авиокомпанијата "Bulgaria Air".
 
-Аеродромски такси, чекиран багаж до 23 килограми и рачен багаж до 10 килограми.
 
-Трансфер аеродром - хотел - аеродром.
 
-7 ноќевања на база збогатен полн пансион на блок маса (појадок, ручек и вечера + 1/4 вино и минерална вода за ручек и вечера) во хотел Fergus Tobago 3 * (или сличен)/ за дати на поаѓање 12.06 и 19.06 сместувањето е во хотел "HSM Don Juan" 3* (или сличен).
 
-Полудневна екскурзија на островот со водич на македонски/српски/бугарски јазик.
 
-Асистенција на македонски/српски/бугарски јазик за време на целиот престој.
 
-Патничко осигурување на "Кроација осигурување". 
 
 
 
*ВО ЦЕНАТА НЕ Е ВКЛУЧЕНО:
 
-Туристичка такса за престој: од 0.50 еур. до 1 еур. на турист на ден. Такса се плаќа лично од туристите на рецепцијата на хотелот.
 
-Еко такса: од 0,50 еур. до 2 еур. на турист на ден. Таксата се плаќа лично од туристите на рецепцијата на хотелот. Деца до 16 година не плаќаат еко такса.
 
-Полудневна екскурзија до Валдемоса - 40 евра.
 
-Полудневна екскурзија до Палма - 36 евра.
 
-Целодневна екскурзија до Алкудија, Поленса и Форментор - 41 евро.
 
-Целодневна екскурзија до Соер со трамвај - 67 евра.
 
-Целодневна екскурзија пештерите на Драко и Хамс со вклучен ручек - 53 евра.
 
-Вечерно шоу "Сон Амар" - 67 евра.
 
-Трошоци за градски превоз и трошоци од личен карактер.
 
 
 
*КОРИСНИ ИНФОРМАЦИИ:
 
*Начин на плаќање: при резервација - 35% од вкупниот износ; доплата до 100% - до 30 дена пред датумот на поаѓање.
 
*Услови за отказ: до 31 ден - 35% од основната цена; од 30 до 1 дена - 100% од вкупната цена.
 
*Намалението за деца е валидно за возраст од 2 наполнети години до неполна 12 годишна возраст!
 
*Дополнителните екскурзии се запишуваат и плаќаат на лице место.
 
*Редоследот на реализација на екскурзијата се дефинира на лице место. Организаторот го задржува правото да ги менува цените, правците и распоредот или да помести патувања за друг ден, кога климатските услови го налагаат тоа, за да се гарантира безбедноста и квалитетот на услугата.
 
-Распоред на полетување:
1. Софија - Палма де Мајорка: 09:20 - 11:05
2. Палма де Мајорка - Софија: 12:00 - 15:45
 
*Авиокомпанијата го задржува правото на промена на распоредот на летовите.
 
*Шпанија: Нема медицински и здравствени услови поврзани со патувањето.
 
*Цените се дадени во евра, уплата се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1€ = 62мкд. 

ПОНУДИ - Резултати од пребарувањето