logo

тел: 02 6091-885 моб: 070/217-346

емаил: travel@solvex.net

Локација: Бул. Јане Сандански 67, Скопје


ОДМОР НА КАНАРСКИТЕ ОСТРОВИ – ТЕНЕРИФЕ ВО ХОТЕЛ „CATALONIA LAS VEGAS“ zvezdazvezdazvezdazvezda


Информации за сместувањето

Држава: Екскурзии
Место: Шпанија
 
ОДМОР НА КАНАРСКИТЕ ОСТРОВИ - ТЕНЕРИФЕ - СО АВИОНСКИ ПРЕВОЗ!
 
СОФИЈА - ТЕНЕРИФЕ - ПОРТО ДЕ ЛА КРУЗ - ОСТРОВ ЛА ГОМЕРА - САНТА КРУЗ ДЕ ТЕНЕРИФЕ - САН КРИСТОБАЛ ДЕ ЛА ЛАГУНА - ПЛАЖАТА ЛАС ТЕРЕСИТАС - ЛА ОРОТАВА - ИКОД ДЕ ЛОС ВИНОС - ТЕНЕРИФЕ - НАЦИОНАЛЕН ПАРК ТЕЈДЕ - КАНДЕЛАРИЈА - ПЛАЖА ЛАС АМАЕРИКАС - СОФИЈА
 
8 ДЕНА / 7 НОЌИ
 
 
 
ДЕН 1. СОФИЈА - ТЕНЕРИФЕ

Заминување од аеродромот во Софија со директен чартер лет. Пристигнување на аеродромот во Тенерифе. Трансфер до хотелот. Вечера. Ноќевање.

 

ДЕН 2. ПОРТО ДЕ ЛА КРУЗ

Појадок. Информативна средба. Ручек.

Туристичка програма во Пуерто де ла Круз (вклучено во цената): Пуерто де ла Круз - втор најгусто населен регион на островите, каде што започнува да се развива туризмот на Канарските острови. Главната атракција тука е катедралата "Нуестра Сенор де ла Пена де Франс" - типичен католички храм, кој се наоѓа во централниот дел на Пуерто де ла Круз. Во катедралата се наоѓаат едни од најпочитуваните олтари на островот - "Дева Кармен од Пуерто де ла Круз" и "Големата сила на Бог". Посета на ботаничката градина (со вклучена влезна такса).

По желба и претходна резервација: Фламенко шоу во ресторан "Abaco" со вклучен двонасочен трансфер со такси и чаша "Сангрија". Заминување од хотелот околу 20:00 часот.

Вечера. Ноќевање.

ДЕН 3. ОСТРОВ ЛА ГОМЕРА

Појадок. Слободно време. Ручек. Слободно време. Вечера. Ноќевање.

Туристичка програма по желба: целодневна екскурзија до Остров Ла Гомера ( на англиски јазик): Рано наутро трансфер до кејот на Лос Кристианос во јужниот дел на островот. Патување со траект до пристаништето Сан Себастијан – главен град на остров Гомера, од каде што започнува искачувањето до Национален парк Гарахонај - суптропска шума и биосферски резерват заштитен од УНЕСКО. Пауза во заштитената месност "Ла Лагуна Гранде". Заминување преку националниот парк кон населбите Ермигуа и Агуло - ручек во локален ресторан со демонстрација на традиционалниот за островот "Начин на зборување со свиркање". Враќање во Сан Себастијан. Кратко слободно време за прошетка.

 

ДЕН 4. САНТА КРУЗ ДЕ ТЕНЕРИФЕ - САН КРИСТОБАЛ ДЕ ЛА ЛАГУНА - ПЛАЖА ЛАС ТЕРЕСИТАС 

Појадок. Слободно време. Ручек. Слободно време. Вечера. Ноќевање.

Туристичка програма по желба: Екскурзија до Сан Кристобал де ла Лагуна , Санта Круз и Лас Тереситас (со услуга на бугарски јазик): Поаѓање од Пуерто де ла Круз кон Сан Кристобал де ла Лагуна - студентскиот центар на остров Тенерифе. Кратка пешачка прошетка во централниот дел на градот: Плоштадот "Аделантадо", Доминиканскиот манастир, зградата на општината, катедралата на Ла Лагуна. Заминување за главниот град на остров Тенерифе - Санта Круз де Тенерифе, најголем град и главен административен центар на ентитетот Канарски Острови. Кратка пешачка прошетка во централниот дел на градот: плоштадот "Шпанија", главната трговска улица. Слободно време за прошетка. Заминување за Плаја де лас Тереситас.

ИЛИ

Walking tour во природен резерват Малпас де Гуимар со водич на англиски јазик:  Лесна и пријатна прошетка сред убавата природа на крајбрежниот природен резерват Малпас де Гуимар. Резерватот се наоѓа на источното крајбрежје на остров Тенерифе. Прошетката започнува од пристаништето Ел Пуертито де Гуимар (на 54 км од Пуерто де ла Круз), продолжува околу 3 часа и завршува пак на истото место. За време на оваа близу 7 километарска тура ќе имате можност да уживате во специфичната флора на мноштвото ендемски растенија, зачувани во резерватот и да направите прекрасни фотографии меѓу вулканскиот пејзаж и живописните пештери.

*Не заборавајте да си подготвите удобни чевли, облека, ранец, мантил, капа за сонце, вода, храна и мобилен телефон со полна батерија и активиран роаминг!

*Walking tour-от се спроведува само во соодветни временски услови! Екскурзијата не е погодна за туристи со проблеми во движењето или со други здравствени проблеми! 

 

ДЕН 5. ЛА ОРОТАВА - ИКОД ДЕ ЛОС ВИНОС

Појадок. Слободно време. Ручек. Слободно време. Вечера. Ноќевање.

Туристичка програма по избор: Полудневна екскурзија – тура на северниот дел на островот (со услуга на бугарски јазик): Поаѓање од Порто де ла Круз за Ла Оротава - град познат по својата исклучителната архитектура. Пешачка тура во централниот дел на градот: црквата "Сан Аугостин", зградата на лицеја, зградата на општината, куќата со балконите, катедралата " Нуестра сењора Де ла Консепсион". Долината на Оротава е позната по своите импресивни пејсажи, крунисани со вулканот Теиде, тропска клима и прекрасни градини. Заминување кон јужниот дел на островот и крајбрежјето и карпестите формации Гигантите, распоредени по северозападниот брег на Тенерифе со највисока точка до 800 метри. Продолжуваме кон Икод де лос Винос - дом на најголемото и високо Драсаена драко( Змејово дрво) во светот. Кратка прошетка за фотографирање и по желба дегустација на ликер од банана и рум со мед локално производство.

 
ДЕН 6. ТЕНЕРИФЕ

Појадок. Слободно време. Ручек. Слободно време. Вечера. Ноќевање.

Туристичка програма по желба: Прошетка со туристичко бродче "Шогун" и набљудување на делфини (со услуги на англиски јазик): Наутро трансфер до пристаништето Порто Колон кое се наоѓа во јужниот дел на островот. Околу 10:30 часот поаѓање со туристичко бродче "Шогун" - ќе имате можност да набљудувате делфини во нивната природна средина. Тенерифе е второ најпопуларно место во светот каде што може да се видат делфини и китови пилоти. Не ја пропуштајте оваа можност и уживајте во нивното шоу! За време на патувањето ќе може да уживате во сончевите зраци, да пливате во прекрасниот залив "Маска" со кристална вода и да ручате на бродот. Враќање на пристаништето во Порто Колон околу 15.30 ч. Трансфер до Пуерто де ла Круз со времетраење околу 1:30 ч.

ИЛИ

Мини крстарење со катамаран "Royal Delfin" со проѕирно дно. Вклучува: ручек, разгледување на карпите "Лос Гигантес", можност за пливање и набљудување на делфини. Услуги на англиски јазик. Времетраење околу 4 и пол часа. Автобусот ги зема туристите од ресторан "McDonald's" во хотел "Catalonia Las Vegas" 4 * во 11:30 часот. Поаѓање за Плаја де лас Америкас. По патот автобусот запира на уште неколку места, за да се приклучат и други туристи. Пристигнување на пристаништето Порто Колон во Плаја де лас Америкас. Заминување со катамаран "Royal Delfin" во 14:00 часот. Крстарењето е со времетраење од околу четири и пол часа. За време на ова мини крстарење на располагање на туристите има бар, нудејќи бесплатно пиво, сангрија, безалкохолни пијалоци и вода. Ручекот, кој се нуди на катамаранот, обично вклучува ќофтиња со сос од домати, ориз, зелка салата, леб и банана за десерт. За време на крстарењето е предвидено време за пливање и разгледување на карпите "Лос Гигантес". По крајот на крстарењето следува трансфер до хотелот "Catalonia Las Vegas" 4 *.

 
ДЕН 7. НАЦИОНАЛЕН ПАРК ТЕЈДЕ

Појадок. Слободно време. Ручек. Слободно време. Вечера. Ноќевање.

Туристичка програма по желба: Екскурзија до национален парк "Теиде" со времетраење 6 часа (со услуга на бугарски јазик): Ова е еден од најпосетуваните национални паркови во Шпанија и во светот , кој е познат по импресивните глетки. Од 2007 година се вбројува во Листата на светско - културно и природно наследство на УНЕСКО. Врвот Теиде е висок 3718 метри што е највисока точка во цела Шпанија. Поаѓање од Пуерто де ла Круз кон Агуамаса. Пауза кај карпестите формации "Маргарита де Пиедра". Од националиот парк "Теиде" се продолжува со автобус кон Белата планина до 2356 метри надморска висина, од каде што доколу дозволуваат временските услови туристите ќе имаат можност со лифт да се качат до горната станица на висина 3555 м. (доплата на лице место - 27 EUR по турист за карта за лифт ). Од таму се отвара панорама кон островите Ла Гомера, Јеро, Палма и Гран Канарија. За туристите кои не користат лифт до 3555 метри висина, организирана е панорамска тура со автобус на калдерата на Теиде во времетраење од 1:30 ч., при што се посетува вулканскиот комплекс "Los Roques de Garcia" и видиковецот во долината Уканка. Потоа, откако автобусот ќе ја собере групата од лифтот, турата продолжува покрај Исања каде се наоѓа Центарот за истражување и проучување на атмосферата. Турата продолжува кон видиковецот "Тортата", "Местото на Злото", "Фонтаната на Џоко" и "Ортуньо", потоа спуштање кон Есперанса. Непосредно пред Пуерто де ла Круз туристите ќе уживаат во најубавиот пејсаж во светот според германскиот географ Александар фон Хумболт од истоимениот видиковец со неповторлива глетка кон Теиде и Атлантскиот океан.

По желба: еднодневен билет за посета на тематскиот парк "Лоро Парк", кој се наоѓа во одморалиштето Пуерто де ла Круз што е на површина од 13,5 хектара и претставува најголемата атракција на Тенерифе и задолжителна станица за секој посетител на Канарски острови, вистинско рајско катче каде може да се забележат различни егзотични растителни и животински видови. Паркот кој првично е создаден како парк за папагали прераснува во најдобриот парк во Европа. Во него можете да следите различни претстави како шоу со фоки, делфини и китови. Во склоп на паркот е и најголемиот пингвинариум, кој обезбедува арктичка клима – во тек на еден ден врне 12 тони снег.

*Посетата на паркот е индивидуална. Пред хотел “Catalonia Las Vegas”4* застанува вовче со кое е обезбеден бесплатен превоз до влезот на “Лоро Парк” на секои 20 мин.

 

ДЕН 8. КАНДЕЛАРИЈА - ПЛАЖА ЛАС АМЕРИКАС - СОФИЈА 

Појадок. Слободно време или туристичка програма по желба: Полудневна екскурзија до јужниот дел на островот (на бугарски јазик): Поаѓане од Пуерто де ла Круз кон јужното крајбрежје на островот. Посета на градот Канделарија. Тука се наоѓа главниот храм на Канарските острови - кралската базилика "Богородица од Канделарија", каде што се наоѓа статуата на Богородица, позната како Црната мадона - светица заштитник на жителите на Канарските острови. На плоштадот со лице кон океанот можат да се видат статуите на Гуанчес (царевите) - првите жители на Канарските острови. Посета на Плаја де Лас Америкас, каде што ќе има слободно време за прошетка или плажа. Враќање во хотелот за ручек.

Трансфер до аеродромот. Заминување за Бугарија. Пристигнување на аеродромот во Софија.  

 
 
1. Хотел "CATALONIA LAS VEGAS" **** - http://www.hoteles-catalonia.com/en/home.jsp , Порто де ла Круз
 

Локација: Хотелот се наоѓа во самиот центар на одморалиштето Порто де ла Круз, во близина на уникатниот комплекс "Лаго Мартианес" и  има уникатна глетка, како кон морето, така и кон природниот парк "Кањадас". На само 38 километри оддалеченост од главниот град на островот Санта Круз де Тенерифе, на 36 километри од националниот парк "Кањадас" и вулканот Теиде. Лоциран е на првата линија на морето. 

Општи информации: Хотелот поседува 261 соба, рецепција, ресторан, 2 бара, бар покрај базенот, менувачница, паркинг.

Сместување: Собите се опремени со клима, сателитска ТВ, Wi-Fi, телефон, сеф, купатило, фен, тераса.

Услуга: FB (полн пансион).

Спорт и забава: Надворешен базен со чадори и лежалки, детски базен, мини-голф, пинг-понг, ноќна забава, Фитнес центар, масажи, акупунктура, сауна,  детско игралиште, салон за убавина.

 

Период Тип на сместување Цена по лице Возрасен на додатно легло Дете на додатно легло (2-11 г.)
27.06.18 двокреветна соба без тераса  720 658 298
двокреветна соба со тераса  739 674 303
 двокреветна премиум соба   809 726 320
04.07.18 двокреветна соба без тераса   720 658 298
двокреветна соба со тераса 739 674 303
 двокреветна премиум соба    805 721  320 
11.07.18 двокреветна соба без тераса   735 674  305 
двокреветна соба со тераса  755 689 310 
 двокреветна премиум соба     825 742 328 
18.07.18 двокреветна соба без тераса  755 694  315
двокреветна соба со тераса   775 710  321
 двокреветна премиум соба  845 762  338 
25.07.18 двокреветна соба без тераса  769 709  323
двокреветна соба со тераса   789 725  329
 двокреветна премиум соба  859 777  346
01.08.18 двокреветна соба без тераса  865 769  335 
двокреветна соба со тераса   889 784  340 
 двокреветна премиум соба  959 837  357 
08.08.18 двокреветна соба без тераса  869 775  338
двокреветна соба со тераса   895 790  343
 двокреветна премиум соба  965 843  360 
15.08.18 двокреветна соба без тераса  889 790  345 
двокреветна соба со тераса   910 806  350 
 двокреветна премиум соба  980 858  368 

 

 
 
*ВО ЦЕНАТА Е ВКЛУЧЕНО:
 
-Авионски билет Софија - Тенерифе - Софија за директен чартер лет на авиокомпанија " Bulgaria Air" со вклучени аеродромски такси.
 
-Рачен багаж (до 5 кг) и чекиран багаж (до 20 кг).
 
-7 ноќевања на база полн пансион во хотел "Catalonia Las Vegas" **** (или сличен) - Порто де ла Круз, Тенерифе.  За време на целодневните екскурзии не следува сув пакет!
 
-Трансфер аеродром - хотел - аеродром.
 
-Прошетка во Порто де ла Круз со посета на ботаничката градина (со вклучена влезна такса) и катедралата "Нуестра Сенор де ла Пена де Франс".
 
-1 двонасочен трансфер до плажата со златен песок Лас Тереситас - се проведува поручек, престој на плажата околу 2 часа.
 
-Претставник на македонски/српски/бугарски за време на престојот.
 
-Патничко осигурување со покритие до 30 000 EUR на осигурителна компанија "Кроација осигурување".
  
 
 
*ВО ЦЕНАТА НЕ Е ВКЛУЧЕНО:
 
-Такса гориво и загадување - се објавува 21 дена пред летот (се доплаќа задолжително, во случај да биде објавена таква).
 
-Туристичка такса - доплата на рецепција и се одредува еднострано од локалната општинска администрација. Кон моментов таква не е објавена.
 
-Дополнителни екскурзии.
 
-Трошоци од личен карактер.
 
-Влезни трошоци за други музеи, објекти и манифестации, кои што се посетуваат по сопствен избор, градски превоз.
 
-Трансфер Скопје - аеродром Софија - Скопје (при минимум 6 души).
 
 
 
*ДОПОЛНИТЕЛНИ УСЛУГИ:
 
Екскурзија до национален парк "Теиде" со услуги на македонски/српски/бугарски јазик при минимум 24 туристи /времетраење 6 часа/
од 12 г.
44
од 2 г. до 11 г.
22
од 0 г. до 1 г.
/
Полудневна екскурзија на северниот дел на островот (без Теиде) на македонски/српски/бугарски јазик при минимум 24 туристи
од 12 г.
30
од 2 г. до 11 г.
15
од 0 г. до 1 г.
/
Полудневна екскурзија на јужниот дел на островот со услуги на македонски/српски/бугарски јазик при минимум 24 туристи
од 12 г.
30
од 2 г. до 11 г.
15
од 0 г. до 1 г.
/
Полудневна екскурзија до Сан Кристобал де ла Лагуна , Санта Круз и Лас Тереситас (времетраење 6 часа) со услуги на македонски/српски/бугарски јазик при минимум 24 туристи
од 12 г.
30
од 2 г. до 11 г.
15
од 0 г. до 1 г.
/
Прошетка со туристичко бродче "Шогун" и набљудување на делфини (на англиски јазик). Со 30 туристи потврдуваме услуга на македонски/српски/бугарски јазик)
55
Целодневна екскурзија до Остров Ла Гомера - на англиски јазик (при 30 туристи потврдуваме услуги на македонски/српски/бугарски јазик)
68
3 екскурзии на островот - национален парк "Теиде", екскурзија на северниот и на јужниот дел на островот (екскурзиите се реализираат со минимум 24 пријавени туристи) 3 екскурзии на островот - национален парк "Теиде"; екскурзија на северниот дел на островот; Сан Кристобал де Ла Лагуна , Санта Круз и Лас Тереситас (времетраење 5 часа) со услуги на македонски/српски/бугарски јазик со минимум 24 туристи
од 12 г.
90
од 2 г. до 11 г.
45
од 0 г. до 1 г.
/
3 екскурзии на островот - национален парк "Теиде"; екскурзија на јужниот дел на островот ; Сан Кристобал де Ла Лагуна , Санта Круз и Лас Тереситас (времетраење 5 часа) со услуги на македонски/српски/бугарски јазик со минимум 24 туристи
од 12 г.
90
од 2 г. до 11 г.
45
од 0 г. до 1 г.
/
3 патувања на островот - национален парк "Теиде", екскурзија на јужниот дел на островот и полудневна екскурзија до Санта Круз,Сан Кристобал де Ла Лагуна и Лас Тереситас (времетраење 5 часа) со услуги на македонски/српски/бугарски јазик при минимум 24 туристи
од 12 г.
90
од 2 г. до 11 г.
45
од 0 г. до 1 г.
/
4 екскурзии на островот - национален парк "Теиде"; Сан Кристобал де Ла Лагуна, Санта Круз и Лас Тереситас; екскурзија на северниот дел на островот; екскурзија на јужниот дел на островот (екскурзиите се реализираат со минимум 24 пријавени туристи)
од 12 г.
115
од 2 г. до 11 г.
60
од 0 г. до 1 г.
/
Еднодневна карта за Лоро Парк
од 12 г.
35
од 7 г. до 11 г.
24
од 0 г. до 6 г.
/
За лица над 69 г. автоматски се додава доплата за осигурителна премија
/
Мини крстарење со катамаран "Royal Delfin" со проѕирно дно. Вклучува: ручек, разгледување на карпите "Лос Гигантес", можност за пливање и набљудување на делфини. Услуги на англиски јазик. Времетраење на крстарење: околу 4 часа и 30 мин. Неопходна е претходна резервација во агенција!
од 12 г.
58
од 4 г. до 11 г.
29
Walking tour во природен резерват Малпаис де Гуимар (околу 3 ч. пешачење; должина 6,8 км; денивелација 330 метри). Вклучува трансфер од хотелот до пристаниште Пуертито де Гуимар и обратно; професионален планинарски водич на англиски јазик; планинарско осигурување. Се спроведува при минимум 8 туристи (се потврдува САМО во соодветни временски услови и се однесува за туристи САМО во добра физичка состојба!)
60
Фламенко шоу во ресторан "Abaco" со вклучен двонасочен трансфер и чаша "Сангрија" - при минимум 4 туристи. Времетраење на шоуто: околу 1 час и 30 мин. Неопходна е претходна резервација во агенција!
32
Специјална услуга: Ноќевање во хотел "Хемус" *** По пристигнување + трансфер аеродром - хотел (цена на турист при сместување во двокреветна соба)
15
Специјална услуга: Ноќевање во хотел "Хемус" *** По пристигнување + трансфер аеродром - хотел (цена на турист при сместување во еднокреветна соба)
28
Rent-a-car наем за 3 дена - категорија B - Renault Twingo / Fiat Panda со 3 врати и 4 места; земање и враќање од рецепцијата на хотелот (ве молиме запознајте се детално со условите на rent-a-car компанија "Oasis") - цена со вклучена такса и полно осигурување за 3 дена (услугата подлежи на дополнителна потврда)
99
Rent-a-car наем за 5 дена - категорија B - Renault Twingo / Fiat Panda со 3 врати и 4 места; земање и враќање од рецепцијата на хотелот (ве молиме запознајте се детално со условите на rent-a-car компанија "Oasis") - цена со вклучена такса и полно осигурување за 5 дена (услугата подлежи на дополнителна потврда)
165
Rent-a-car наем за 7 дена - категорија B - Renault Twingo / Fiat Panda со 3 врати и 4 места; земање и враќање од рецепцијата на хотелот (ве молиме запознајте се детално со условите на rent-a-car компанија "Oasis") - цена со вклучена такса и полно осигурување за 7 дена (услугата подлежи на дополнителна потврда)
203
Car наем за 3 дена - категорија D - Seat Ibiza / Citroen C3 / VW Polo со 5 врати и 5 места; земање и враќање од рецепцијата на хотелот (ве молиме запознајте се детално со условите на rent-a-car компанија "Oasis") - цена со вклучена такса и полно осигурување за 3 дена (услугата подлежи на дополнителна потврда)
123
Rent-a-car изнајмување за 5 дена - категорија D - Seat Ibiza / Citroen C3 / VW Polo со 5 врати и 5 места; земање и враќање од рецепцијата на хотелот (ве молиме запознајте се детално со условите на rent-a-car компанија "Oasis") - цена со вклучена такса и полно осигурување за 5 дена (услугата подлежи на дополнителна потврда)
205
Rent-a-car наем за 7 дена - категорија D - Seat Ibiza / Citroen C3 / VW Polo со 5 врати и 5 места; земање и враќање од рецепцијата на хотелот (ве молиме запознајте се детално со условите на rent-a-car компанија "Oasis") - цена со вклучена такса и полно осигурување за 7 дена (услугата подлежи на дополнителна потврда)
259
 
 
 
*КОРИСНИ ИНФОРМАЦИИ:
  
*Распоред на летање:
 
-Софија – Тенерифе 14:45 – 18:35
 
-Тенерифе – Софија 19:25 – 02:25
  
*Редоследот на на екскурзијата се дефинира на место!
 
*Рок за откажување на екскурзијата поради недоволен број на пријавени патници - минимум 30 дена пред почетниот датум.
  
*Услови за резервација: депозит - 35% од основната цена + цената на дополнителните екскурзии; целосна исплата - до 30 дена пред датумот на поаѓање.
 
*Услови за анулирање: до 31 дена пред почетниот датум: 35% од основната цена; от 30 дена до почетниот датум на патување - 100%.
 
*Деца до 2 години (неполни) - бесплатно на дополнителните екскурзии.
 
*Деца под 2 години плаќаат само такса за летот во износ од 82 евра.
 
*Цените се дадени во евра, уплата се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1€ = 62мкд.

ПОНУДИ - Резултати од пребарувањето