logo

тел: 02 6091-885 моб: 070/217-346

емаил: travel@solvex.net

Локација: Бул. Јане Сандански 67, Скопје


Велигден во Светата Земја 2018 zvezdazvezdazvezdazvezda


Информации за сместувањето

Држава: Екскурзии
Место: Израел

ВЕЛИГДЕН ВО СВЕТАТА ЗЕМЈА

 

Ден 1 ( 15.04.2018 недела)

Пристигнување на аеродромот "Бен Гурион" во Тел Авив, во 10 часот по кратки формалности, трансфер до Тибериас на бреговите на Галилејското Езеро. Сместување во "Клуб Хотелот" во Тибериас. Екскурзија до Капернаум и место на црквата на Светите апостоли. Посета на Магдала. Вечера. Ноќевање.

 

Ден 2 (16.04.2018 понеделник)

Појадок. Заминување за Назарет. Посетете ја базиликата на Благовештението, каде што ангелот Габриел го најавил раѓањето на Св. Марија на Исус. Продолжуваме до црквата Св. Јосиф над местото каде што живеело светото семејство. Пред заминувањето на Назарет, посета на црквата Св. Гаврил и изворот. Оставајќи го Назарет и заминување во Кана, градот на првото чудо. Тука, на барање на неговата мајка, Исус ја претворил водата во вино. Патувајте на планината Тавор - планината Преображение. Качување со автомобили до врвот на планината. Посета на базиликата, преглед на археолошките остатоци од византиското време и Црквата на крстоносците, во посета на црквата Св. Преображение. Пристигнување во Jardiner, на изворот на реката Јордан и на традиционалното место за крштевање. Овде можете да влезете во водата на реката Јордан. Вреќање во Тибериас на бреговите на Галилејското Море. Вечера. Ноќевање.

 

Ден 3 (17.04.2018 вторник)

Појадок. Заминување од Тибериас и поаѓање кон Ерусалим. Возење по долината на Јордан до Ерихон (во моментов затворено, посетета на храмот на Христијанските храмови ако е отворен). Продолжуваме во Витлеем. Посета на пастирските полиња за да ја погледнете пастирската црква. Посета на црквата Христова Рождество, посета на црквите Св. Никола, Св. Константин и Елена, Св. Георгиј и Св. Сава Осветен. Сместување во хотелот "Витлеем". Вечера. Ноќевање.

 

Ден 4 (18.04.2018 среда)

Појадок. Цел ден посветен на Ерусалим. Влегување во градот низ портата Лав. Посета на Spa Vteza. Одење по Виа Долороса по стапките на Христовиот пат кон Голгота. Почитување на Голгота (местото каде што Христос е распнат), обожување на Христовиот гроб, на плочата на помазаниот човек. Потоа посета на планината Сион со посета на Собата на тајната вечера, Синколум, куќата на Свети Јован Богослов. Западен ѕид - Плачот на плачот, кој е остаток од ѕидот на Вториот храм, гробот на кралот Давид. Враќање во Витлеем. Вечера. Ноќевање.

 

Ден 5 (19.04.2018 четврток)

Појадок. Напиштање на хотелот. Слободно време. Трансфер до аеродромот Бен Гурион.

 

*ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ: 949 евра.

 

*ВО ЦЕНАТА Е ВКЛУЧЕНО:

-Трансфер со автобус или микробус Скопје-Аеродром Софија-Скопје.

-Билет за авионскиот лет Софија-Тел Авив-Софија.

-Аеродромски такси.

-Трансфер од аеродромот до хотелите и обратно.

-Локален водич за целата наведена програма.

-2 ноќевања со појадок и вечера во хотел со 4* во Тиберијас.

-3 ноќевање со појадок и вечера во хотел со 4* во Витлеем.

-Организација и водство на патувањето со наш стручен придружник.

 

*ВO ЦЕНАТА НЕ Е ВКЛУЧЕНО:

-Осигурување.

-Трошоци од личен карактер.

-Прошетки по желба на туристот.

-Бакшиш за возачот и локалниот водич.

 

*За остварување на патувањето потребни се минимум 15 патника.

*Плаќање на рати (со кредитни картички). Или кредит преку Стопанска Банка.

*Резервација до пополнување на бројот, (за резервирано се смета платен аванс од 300 евра).

 

*Телефони за контакт и информации:

-Тел. (02) 6091885

-Моб. 070 217 346


ПОНУДИ - Резултати од пребарувањето