logo

тел: 02 6091-885 моб: 070/217-346

емаил: travel@solvex.net


ЛИСАБОН И ПОРТО zvezdazvezdazvezdazvezda


Информации за сместувањето

Држава: Екскурзии
Место: Португалија

Софија – Лисабон – Обидуш – Назаре – Фатима – Баталја – Синтра – Есторил - Кашкаис – Лисабон – Авеиро – Kоимбра – Порто – Брага – Гимараеш – Порто – Лисабон – Софија

 

ЛИСАБОН - главниот град на Португалија и несомнено еден од најинтересните градови во Европа. Лоциран е на седум ниски ридчиња кај сливот на реката Тежу во Атлантскиот Океан. Во центарот на Лисабон има широки, оградени со дрвја плоштади, тротоари со мозаици и улични кафулиња. Стариот град има неверојатна атмосфера - стрмни улици со пријатни ресторани, барови и продавници. Во 1755 г. поголемиот дел од Лисабон е уништен од катастрофалниот земјотрес, проследено со пожар и бранови цунами. Градот е обновен само за неколку години и денес има сè што е потребно за да се заљубите во него.

ПОРТО - град во северозападниот дел на Португалија, втор по големина во земјата. Градот е лоциран на брегот на океанот и на устието на река Дуеро, на што се должи и благата умерена клима. Историскиот центар на градот, со карактеристични стари куќи, чии фасади се покриени со шарени керамички плочки, е споменик на светската култура на УНЕСКО. Порто е антички град, но со младешки дух и неверојатна атмосфера. Тука има за секого по нешто - културни споменици, хармонија од древна и модерна архитектура, трговски улици, неверојатни глетки, песочни плажи, деликатесна кујна и традиционално вино ... Порто е награден за најдобра европска дестинација во 2012 и 2014 г.

 

ДЕН 1.Софија – Лисабон

Поаѓање од аеродромот во Софија во 12:40 ч. со лет на авиокомпанијата "Bulgaria Air" на релација Софија - Лисабон. Пристигнување во 15:00 ч. на аеродромот во Лисабон. Трансфер до TRYP Lisboa Caparica Mar 4 * Хотел во Коста де Капарика, Лисабон. Вечера – ладен оброк. Ноќевање.

 

ДЕН 2. Лисабон

Појадок. Панорамски разглед во Лисабон (вклучен во цената): реонот "Баиша", обновен по земјотресот во 1755 год.: "Фигеира" и "Комерсио", Статуата на морнарите, кулата "Белем" и манастирот "Жерoнимуш", се смета за ремек-дело на португалската мануелна уметност , чиј основач е крал Мануел. Враќање во хотелот. Слободно време. Вечера и ноќевање.

 

ДЕН 3. Обидуш – Назаре – Фатима – Баталја

Појадок. Слободно време или по желба целодневна екскурзија до Обидуш, Назаре, Фатима и Баталја - ден во кој ќе го посетите едно од најпознатите историски места во Португалија. Заборавете на сегашноста и вратете се назад во времето во село Обидуш, опкружено од ѕидините, зад кои се наоѓаат традиционални бели куќи и мали трговски улички кои водат кон замокот. Поглед на импресивниот манастир во Баталија. Поглед на импресивниот манастир во Баталија (под заштита на УНЕСКО) -прекрасен споменик на националната архитектура и едно од најголемите готски ремек-дела во Европа изграден во 1388 година за да ја одбележат заклетвата што ја дал кралот Жуа I на Пресвета Богородица за да изгради величествен манастир ако ги победи кастилците во битката кај Алжубароте. Поаѓање за Назаре, кој во минатото бил мало рибарско село, а во денешно време е познат не само со риболовот, но и со убавите плажи, прекрасната кујна и уникатните локални народни носии. Посета на Фатима - центар на католичката вера и дестинација за верници од целиот свет. Враќање во хотелот. Вечера и ноќевање.

 

ДЕН 4. Синтра – Есторил - Кашкаис 

Појадок. Слободно време или по желба целодневна екскурзија во Синтра, Есторил, Кашкаис и Кабо да Рока. Неслучајно Синтра се смета за една од најдобрите туристички дестинации на Португалија - замоци, аристократски дворци, споменици, фасцинантна природа и незаборавни глетки. Можност за посета на дворецот "Кинта да Регалеира" - комплекс од 5-катна палата, прекрасен парк со езера, пештери, извори и фонтани. Таа била изградена од Карваљо Монтеиро на почетокот на 20 в. како имот, а денес е сопственост на општината. Кабо да Рока - најзападниот дел на континентална Европа. Познатите португалски морнари отидоа од тука до непознатото за да најдат нови земји, да добијат слава, богатство, мислења и престиж. Кашкаиш и Есторил се лоцирани на северниот брег на Лисабон, се претвораат во еден од најпознатите космополитски туристички места во Португалија, откако кон крајот на XIX век кралот Луис I го избира заливот за својата летна резиденција. Враќање во хотелот. Вечера и ноќевање.

 

ДЕН 5. Лисабон – Авеиро – Kоимбра – Порто

Појадок. Поаѓање за Порто. По пат, пауза во Авеиро така наречен "португалската Венеција" затоа што по каналите и чамците подсетува на Венеција. Поаѓање за Коимбра - многу симпатичен град благодарение на неговата уникатна студентска атмосфера. Над градот се издига зградат на најстариот универзитет во Португалија (порано Кралската палата), во кој е сместена познатата барокна библиотека. Прошетка низ тесните и мали улички на Коимбра. Пристигнување во Порто. Сместување во хотел "Axis Ofir Beach Resort" во реонот на Порто. Вечера и ноќевање. 

 

ДЕН 6. Порто

Појадок. Туристичка програма во Порто (вклучена во цената) - втор по големина град во Португалија, вклучен во листата на светското наследство на УНЕСКО: станицата "Сао Бенто"; камбанаријата на Торе Душ Кларигуш; Катедралата, од каде по средновековните улици со гранитни куќи од 12 в. можете да стигнете до шеталиштето "Дуеро". Можност (со доплата) за мини крстарење по реката Дуеро (55 минути, со доплата на лице место - околу 13 евра) - традиционален чамец робела (при соодветни временски услови) - во минатото со такви чамци се пренесувало вино од винската долина до градот Порто. Враќање во хотелот. Вечера. Ноќевање.

 

ДЕН 7. Брага – Гимараеш

Појадок. Слободно време или по желба целодневна екскурзија до Брага и Гимараеш - најживописната провинција на Португалија - "зеленото Мињо". Брага е прекрасен средновековен град полн со историја, многу цркви и манастири. Посета на катедралата и стариот дел на градот. Слободно време за самостојна посета на цркватата "Bom Jesus do Monte" - барок "летечки" скали на светилиштето кои се една од најпознатите португалски знаменитости (до црквата се доаѓа со жичница која се плаќа на лице место од страна на туристите). Поаѓање за Гимараеш - познат како "родно место" на Португалија, првата престолнина на Португалското кралство, каде нацијата е родена во XI век. Прошетка во стариот град меѓу асфалтирани улици и плоштади кои граничат со стари куќи - средновековен ансамбл, вклучен во Листата на светското културно и природно наследство на УНЕСКО: плоштад "Св. Јаков "и црквата за аџилак" Носа Сењора да Оливеира ". Враќање во хотелот. Вечера и ноќеање.

 

ДЕН 8. Порто – Лисабон – Софија

Појадок. Напуштање на собите. Трансфер до аеродромот во Лисабон. Поаѓање за Бугарија во 15:40 ч. со лет на авиокомпанијата "Bulgaria Air".  Пристигнување на аеродромот во Софија во 21:40 ч.

 

1. Хотел „TRYP LISBOA CAPARICA MAR“ ****, Коста да Капарика, регион Лисабон

Локација: Хотелот е лоциран на морскиот брег во Коста да Капарика, на најпознатата голема плажа во реонот на Лисабон која е покриена со фин песок. Центарот на Лисабон е оддалечен 15 км, а аеродромот е 20 км. На 7,5 км од хотелот има станица, од која може да се фати воз до центарот на главниот град.

Општи информации: Хотелот поседува телевизиска сала, библиотека, продавници, бар, ресторан, а-ла-carte ресторан, снек-бар до базенот, надворешен базен, внатрешен базен со загревање на водата, фитнес сала, мини клуб, игралиште, бејбиситерка, бесплатен Wi -Fi на заедничките делови.

Сместување: Сите соби располагаат со клима уред, сателитска ТВ, телефон, бања со када, фен, мини бар, бесплатен Wi-Fi, балкон. Достапни се соби за непушачи, како и простории за тешко-подвижни луѓе.

 

2. Хотел "AXIS VERMAR CONFERENCE & BEACH HOTEL" ****, Повоа де Варзим, регион Порто

Локација: Хотелот се наоѓа на брегот на морето во крајбрежното одморалиште Повоа де Варзим, во реонот на Порто. Центарот на град Порто е оддалечен 37 км од хотелот, а до таму има и директна врска со метро (се патува околу 35 минути во еден правец , цена на билет 2,50 евра ).

Општи информации: Хотелот поседува главен ресторан, а-ла-carte ресторан, бар, снек-бар, базен, детски базен, детско игралиште, сончева тераса, градина, СПА центар со доплата (затворен базен, турска бања, парна бања, сауна, масажи) , тениско игралиште, пинг-понг, велосипеди за изнајмуване и рент а кар, перална, конференциски сали, продавници, бесплатен Wi-Fi.

Сместување:  Хотелот располага со 208 соби, сите комфорно опремени со клима уред, телевизор, бања со туш и тоалет, фен, телефон, минибар, електричен бокал, работно биро, бесплатен Wi-Fi.

Плажа: Чадори и лежалки со доплата (ориентациона цена: 5/7 евра на ден за лежалка или чадор).

 

3. Хотел "AXIS OFIR BEACH RESORT HOTEL" **** - Еспосенде, регион Порто

Локација: Хотелот е лоциран на брегот на морето, во туристичката зона на Eспосенде и е оддалечен 45 км од град Порто.

Општи информации: Хотелот поседува панорамски ресторан, снек бар, бар, отворен базен, СПА центар, градина, боулинг, 2 тениски игралишта, фудбалско игралиште, пинг-понг, ТВ сала, бесплатен Wi-Fi, вечерни забавни програми, жива музика, пеглање, перење, банкомат.

Сместување: Сите соби располагаат со клима, сателитска ТВ, телефон, минибар, фен, балкон, бања со туш, бесплатен Wi-Fi.

 

31.08.19 799
21.09.19 765
28.09.19 755
05.10.19 749
12.10.19 745
19.10.19 739

 

Двокреветна соба со разделни легла
вклучено во цена
Двокреветна соба со француски лежај/брачен кревет
вклучено во цена

 

*ВО ЦЕНАТА Е ВКЛУЧЕНО:

-Авионски билет Софија - Лисабон - Софија на авиокомпанија "Wizz air".

-Аеродромски такси и чекиран багаж до 20 кг и рачен багаж до 10 кг (55x40x23 cm).

-Трансфер аеродром - хотел - аеродром.

-Транспорт по предвидената рута со комфорен туристички автобус.

-4 ноќевања со појадок и вечера со вклучени вино и вода во хотел "Axis Vermar Conference & Beach" 4 * во стандардна соба без балкон или во "Axis Ofir Beach Resort" во стандардна соба со балкон (или слични) во реонот на Порто.

-3 ноќевања во стандардна соба со балкон со појадок и вечера со вклучени вино и вода во хотел "TRYP Lisboa Caparica Mar" 4* (или сличен) во реонот на Лисабон.

-Полудневен панорамски разглед во Лисабон со локален туристички водич.

-Панорамски полудневен разглед на Порто со локален туристички водич.

-Пешачка тура во Авеиро, Коимбра и Баталја.

-Претставник на место на македонски/српски/бугарски за време на целиот престој.

-Патничко осигурување со покритие до 30 000 EUR на осигурителна компанија "Сава осигурување".

 

*ВО ЦЕНАТА НЕ Е ВКЛУЧЕНО:

-Туристичка такса за престој во хотел 4 * во реонот на Лисабон: 1 EUR на турист на ден (се плаќа од туристите на рецепцијата на хотелот).

-Туристическа такса за престој во хотел 4* во реонот на Порто: 2 EUR на турист на ден (се плаќа од туристите на рецепцијата на хотелот.

-Сместување во соба со поглед на океанот во хотелот TRYP Lisboa Caparica Mar 4 * во реонот на Лисабон.

-Сместување во соба со балкон со поглед кон океанот во хотел "Axis Vermar" 4 * во реонот на Порто.

-Целодневна екскурзија до Синтра, Кашкаиш, Ешторил и Кабо де Рока.

-Целодневна екскурзија до Брага и Гимараеш.

-Целодневна екскурзија во Сантјаго де Компостела (Шпанија).

-Миникрстарење по река Дуеро (се пријавува на лице место).

-Влезници и билети за објектите за време на дополнителните екскурзии и други музеи, објекти и манифестации кои се посетуваат по желба.

-Влезници: за манастирот "Жеронимуш" (10 EUR), комбиниран билет за манастирот и Кулата "Белем" (12 EUR) во Лисабон; за дворецот "Кинта да Регалеира" (6 EUR + 1 EUR за слушалки) во Синтра; за манастирот "Санта Марија да Виторија" (6 евра) во Баталја.

-Јавен превоз, лични трошоци, бакшиш за водич / возач: 1-5 евра на турист на ден - се плаќа на место.

-За лица над 65 г. автоматски се додава доплата за осигурителна премија.

 
*Цените на дополнителните екскурзии, кои се запишани на место се повисоки!
 
*Редоследот на спроведување на екскурзиите е примерен и се дефинира на место.
 
*Организаторот го задржува правото да менува часови или да ги помести екскурзиите за друг ден, кога климатските услови го налагаат тоа, за да се гарантира безбедноста и квалитетот на услугата.
 
*Распоред на полети:
Софија - Лисабон: 12:40 - 15:00
Лисабон - Софија: 15:40 - 21:40
 
*Авиокомпанијата го задржува правото на промена на часовите на летовите.
 
*Од оперативни причини, ограничен број на кабински багаж може да се транспортира во авионската кабина(летови на авиокомпанијата "Wizz Air"). Ако има премногу багаж, можеби ќе треба да се стави во багажниот простор бесплатно.
 
*Екскурзијата се спроведува со минимум 24 туристи.
 
*Македонски државјани, кои што патуваат за земјата, е потребно да поседуваат валиден пасош минимум 6 месеци од денот на влегување во земјата.
 
*Цените се дадени во евра, уплата се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1€ = 62мкд.

Слични понуди

ШПАНИЈА И ПОРТУГАЛИЈА

ШПАНИЈА И ПОРТУГАЛИЈА

ШПАНИЈА И ПОРТУГАЛИЈА  Софија – Малага – Кордоба – Лисабон – Kоимбра – Авеиро – Порто – Фатима – Алгарве – Севилја – Гранада – Малага – Софија   Со оваа екскурзија, ќе го почувствувате огнениот темперамент на Андалузија со својата извонредна мавританска архитекту
МАЛТА

МАЛТА

МАЛТА  29 септември – 2 октомври - ЗА САМО 340 ЕВРА ПО ЛИЦЕ! Малта е најголемиот остров и културен, трговски и административен центар. Тука се премостуваат милениуми од неверојатен спектар на работи кои треба да се откријат. Каде и да одите, сценографијата и архитектура се со спектакуларна позадина. Боите се впечатливи, боите на меде
ОДМОР НА ОСТРОВОТ ШРИ ЛАНКА ВО ХОТЕЛ „CITRUS HIKKADUWA“

ОДМОР НА ОСТРОВОТ ШРИ ЛАНКА ВО ХОТЕЛ „CITRUS HIKKADUWA“

  ОДМОР НА ОСТРОВОТ ШРИ ЛАНКА ВО ХОТЕЛ „CITRUS HIKKADUWA“   Софија - Доха - Коломбо - Доха - Софија     ДЕН 1.   Поаѓање во 17:25 ч. од аеродромот во Софија за Доха со лет на авиокомпанија "Qatar Airlines". Пристигнување на аеродромот во Доха во 23:00 ч. Поаѓање за Коломбо во 00:55 ч. со лет на авиокомпа