logo

тел: 02 6091-885 моб: 070/217-346

емаил: travel@solvex.net

Локација: Бул. Јане Сандански 67, Скопје


Француска Ривиера и Рим


Информации за сместувањето

Држава: Екскурзии
Место: Франција

Софија – Ница – Кан – Антиб – Монако – Мантон – Џенова – Чинкуе Тере – Пиза – Фиренца – Рим – Софија

Главна дестинација: Франција                               

Други дестинации: Италија

Времетрање: 8 дена               

Превоз: автобус и авион                 

Групно патување без ноќни патувања.

 

Сместување 28.09.2018
двокреветна соба со раздвоени легла 499
двокреветна соба со француски/брачен кревет 499
дополнително трето лице 499
еднокреветна соба 727

 

Во цената е вклучено: 

 • "Wizz Air" авионски билет Софија - Ница и Рим - Софија (вклучени аеродромски такси и 1 број рачен багаж до 10 килограми со димензии 55х40х23 см)
 • Групен трансфер аеродром - хотел - аеродром
 • Превоз со туристички автобус опишан во програмата
 • 2 ноќевања со појадок во хотел 3 * на Француската ривиера
 • 1 ноќевање со појадок во хотел 3 * во реонот на Џенова
 • 1 ноќевање со појадок во хотел 3 * во реонот на Фиренца
 • 3 ноќевања со појадок во хотел 3 * во околината на Рим
 • Туристичка програма со локален водич во Фиренца и Рим
 • Посета на Ватикан и базиликата "Св. Петар" со локален водич
 • Пешачки разглед во Пиза, Џенова, Мантон, Сен Пол де Венс, Кан, Антиб и Ница
 • Екскурзија до Чинкве Тере (без вклучен билет за воз до Вернаца и Манарола)
 • Посета на Кнежеството Монако
 • Патничко осигурување со покритие до 30 000 EUR ("Сава осигурување")
 • Претставник на македонски/српски/бугарски за време на престојот
 • Цените се дадени во евра, уплата се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1€ = 62мкд.

Во цената не е вклучено:

 • Такса за престој во Италија: 2-4 EUR на турист на ден во хотел 2 * / 3 * и 4-6 EUR на турист на ден во хотел 4 * (со доплата на рецепција во секој хотел)
 • Такса за престој во Франција: 2-3 EUR на турист ден во хотел 2 * / 3 * и 3-4 EUR на турист ден во хотел 4 * (со доплата на рецепција на секој хотел)
 • Чекиран багаж до 20 и 32 кг
 • Посета на галерија "Уфици" и Ватиканските музеи со локален водич
 • Пешачки разглед со локален водич до Римските плоштади
 • Доплата за слушалки за време на пешачки разглед во Фиренца (3 EUR) и панорамска прошетка во Рим (3 EUR)
 • Влезници за црквата "Санта Кроче" (8 EUR), палатата "Пити" (13 EUR) и комбиниран билет за куполата на Брунелески, Кулата на Џото и крстилницата "Сан Џовани" (15 EUR) во Фиренца
 • Влезници за куполата нa базиликата "Св. Петар" (8 EUR) во Рим
 • Двонасочен билет за воз Ла Специја - Вернаца - Ла Специја (околу 8 EUR)
 • Влезници за океанографски музеј (16 EUR, за деца - 8 EUR) во Монако
 • Влезници и билети за други музеи, објекти и манифестации кои се посетуваат по желба/ градски превоз
 • Трошоци од личен карактер

Дополнителни услуги

Посета на Ватиканските музеи со локален водич на бугарски јазик (со вклучена такса резервација, влезници и користење на слушалки за време на турнејата) на турист при минимум 15 туристи
од 18 г.
€38 » €1.90
од 1 г. до 17 г.
€31 » €1.50
Пешачење со локален водич за римските плажи со најмалку 15 туристи
 
€15 » €0.75
Посета на галеријата"Уфици" со локален туристички водич (вклучително и такса за плаќање и влезници) на туристи со најмалку 20 туристи. Попустот за лица под 26 години важи при пoкажување на документ за идентификација на лице место. Максималниот износ на туристи на оваа услуга е 25. Ве молиме да ја резервирате услугата на време!
од 26 г.
€39 » €1.90
од 6 г. до 25 г.
€25 » €1.25
Чекиран багаж до 20 кг (во двете насоки) на турист
 
€73
Чекиран багаж до 32 кг (во двете насоки) на турист
 
€87
Специјална услуга: Ноќевање во хотел "Хемус" *** пред датумот на поаѓање + трансфер хотел - аеродром (цена на турист при сместување во двокреветна соба)
 
€15
Специјална услуга: Ноќевање во хотел "Хемус" *** пред датумот на поаѓање + трансфер хотел - аеродром (цена на турист при сместување во еднокреветна соба)
 
€28

 

 

РАСПОРЕД НА ТУРАТА

 

ДЕН 1
Софија – Ница – Кан – Антиб

Поаѓање од терминал 1 на аеродром Софија во 08.00 со лет на "Wizz Air" до Ница. Слетување на аеродромот во Ница во 09.25 часот. Пешачки разглед во Ница - стар град, сочуванa атмосферата и автентичниот дух на средниот век: најатрактивниot пазар на цвеќињата; најголемиот плоштад во Масена и шеталиштето “Променаде Де-Англ” со најпрестижните хотели на Француската Ривиера. Заминување во Кан. Пешачки разглед во центарот на Кан: “Кроазет”, крајбрежен булевар со фестивалски комплекс, каде што секоја година во мај се одржува светски фестивал на киното; Алејата на славата со стапалки на ѕвездите на филмската индустрија. Прошетка до Антиб - една од најголемите марини на Азурниот брег. Сместување во француската ривиера. Ноќевање.

ДЕН 2
Монако
90 km

Појадок. Заминување на Сен Пол де Венс - живописен град на еден рид, привлечен од неговата шармантна средновековна атмосфера. Пешачка турнеја во Сен Пол де Венс. Екскурзија до Кнежеството Монако: Палатата на фамилијата Грималди - основачите на Кнежевството кои го претвораат во едно од најбогатите места во светот и го управуваат и до денес; Катедралата, каде што беа закопани членови на семејството Грималди. Можност за посета на океанографски музеј на Жак-Ив Кусто, претставувајќи огромна колекција од морска флора и фауна, модели на истражувачки бродови аквариум со повеќе од 4.000 претставници на медитеранскиот и тропскиот екосистем. Слободно време во областа на Казино Монте Карло. Враќање во хотелот. Ноќевање.

 

 
ДЕН 3
Мантон – Џенова
205 km

Појадок. 08.00. - поаѓање за Мантон - еден од најживописните летувалишта на ривиерата и најшарениот град: градината "Биовес" со егзотични дрвја; Палатата на Европа - културен и конгресен центар изграден во стилот “Бела Епоха”; Крајбрежниот булевар и Стариот град. Заминување во Италија. Пешачка прошетка во Џенова (1 час): Старото пристаниште; Сан Лоренцо катедрала, во која се сместени моштите на Јован Крстител, светец-заштитник на Џенова; Палатата Дож - во минатото седиште на управувањето на Републиката и резиденција на дожите, денес е центар на општествениот и културниот живот во градот; Плоштадот Ферари - срцето на градот, опкружен со јавни згради, банки и канцеларии на најголемите бродски компании. Слободно време по улицата "Гарибалди" - главната улица во Џенова, позната во минатото како "златната улица", со домовите на богатите генуезки фамилии, задржани до денес. Сместување во областа на Џенова во вечерните часови. Ноќевање.

ДЕН 4
Џенова – Чинкуе Тере – Пиза – Фиренца
270 km

 

Појадок. Поаѓање во Ла Специја. Заминување од Ла Специјал со воз за националниот парк "Чинкве Тере" (билет за воз Ла Специја - Манарола - Вернаца - Ла Специја се плаќа одделно на лице место околу 7 EUR). "Чинкве Тере" преведено значи "петте земји" и е област на брегот на Лигурското Море. Малите градови, кои се поставени над морето, привлекуваат илјадници туристи со своите шарени куќи, пријатни глетки и уникатна атмосфера. Посета на Манарола - едно од најпреферираните и романтични гратчиња со своите живописни и шарени куќи лоцирани на високи карпи, се издигаа 70 метри над морето. Екскурзијата продолжува до Вернаца, мал риболовен град, кој често се нарекува најубав во Италија. Враќање во Ла Специја. Заминување за Пиза - еден од најпознатите италијански градови. Програма за патување во земјата на чудата: Кривата кула; Катедралата; Баптистери. Слободно време со можност за искачување на Кривата кула. Поаѓање за Фиренца. Сместување во областа на Фиренца. Ноќевање.

ДЕН 5
Фиренца – Рим
300 km

Појадок. Туристичка програма со локален водич во Фиренца: катедралата "Санта Марија дел Фиоре" со куполата на Брунелески и кулата на Џото, каде има прекрасна панорама на целиот град; “Сињорија” плоштадот - политички и културен центар на градот со Палацо Векио палатата; црквата Санта Кроче - италијанскиот пантеон, каде беа погребани Галилео, Макијавели, Росини, Гибберт. Слободно време со можност за прошетка до “Понте Векио” - мостот на златарите, палатата "Пити" - богата колекција со уметнички работи Рафаел и Тицијан или градините "Бобо" кои нудат прекрасен поглед на цела Фиренца и р. Арно. По желба: посета на галеријата "Уфици" - еден од најстарите и познати музеи во светот, каде што се чуваат ремек-дела на мајстори како Џото, Ботичели, Леонардо да Винчи, Рафаел, Џордоне, Тицијан и многу други. Заминување во Рим. Сместување во близина на Рим. Ноќевање.

ДЕН 6
Рим

Појадок. Панорамска турнеја со автобус со локален туристички водич во историскиот центар во Рим (минимум 2,5 часа): Врховниот суд за казација; Плоштадот “Кавур”; замокот "Сант 'Анџело", изграден од императорот Адријан за негова гробница и користен во средниот век како одбранбен објект од папите; храмот на Херкулес непобедлив; црквата Санта Марија во Козмеин, позната по мермерниот релјеф, Уставот на вистината; “Авентин Хил”; Циркус Максимус арена; Брдото со римските палати; Фондот за храна FAO на Организацијата за храна и храна на ОН; Планината “Силиус”; “Аквадуктот на Клавдиј”; величествениот свод на императорот Константин; брдото “Ескулино” со Domus Aurea - златниот дом, изграден од императорот Нерон по големиот пожар во Рим од 64 г .; урнатините на поранешната школа за Гладијатор зад Колосеумот. Фото пауза на Колосеумот - најголемиот амфитеатар на древната римска ера. Посета на црквата Сан Климент со гробот на Константин Кирил Филозоф. Панорамската прошетка продолжува до Венецијанскиот плоштад; Колоната Трајан - уникатен споменик покриен со спирални релјефи; споменикот на Виктор Емануел - олтарот на татковината; “Капитол Хил” со скалите на Микеланџело и базиликата „Санта Марија ин Арачели“ ; зградата на римската општина; Капитолски музеи. Слободно време во Ватикан. Факултативна посета на Ватикански музеи и Систинската капела со уникатни фрески на Микеланџело. Туристичката програма вклучена во цената продолжува со посета на базиликата Свети Петар со локален туристички водич. Слободно време до 20 часот.

 

ДЕН 7
Рим

Појадок. Слободно време до 20 часот. Во Рим (неопходно е користење на градски превоз) или по желба пешачки разглед со локален водич "Римските плоштади" (неопходно е користење на градски превоз): плоштад "Шпанија", каде што во минатото живееле многу познати личности како Бајрон, Гете, Стенд, Балзак и една од најппосетените места во Рим со прекрасен поглед на целиот град; црквата Санта Тринита деи Монти; фонтаната "Ди Треви" - најпознатата и најубава во цела Италија, ремек-дело на барокна архитектура, во чиј центар се издига бог Нептун со својата кочија во форма на школка; Пантеонот; плоштадот "Навона". Ноќевање.

ДЕН 8
Рим – Софија

Појадок. Напуштање на хотелот (багажот се остава во соба за багаж во хотелот). Слободно време во Рим (потреба од јавен превоз). Трансфер до аеродромот. Заминување во Бугарија во 14:35 со лет на "Wizz Air" до Софија. Пристигнување на аеродром Софија (терминал 1) во 17:35 часот

Корисни информации:

 • Од оперативни причини, ограничен број на кабински багаж може да се транспортира во авионската кабина. Ако има премногу багаж, можеби ќе треба да се стави во багажниот простор бесплатно.
 • Градот Рим воведе нов туристички данок за да ја подобри услугата на туристите и да ја подобри градската инфраструктура. Оваа такса не е вклучена во туристичките пакети и се плаќа лично од страна на туристите на крајот од нивниот престој. Висината на надоместокот е: 2-3 евра за туристичко сместување по лице во Хотелот 1/2/3 * и 4-6 евра за туристичко сместување за една ноќ во Хотелот 4 *.
 • За да се реализираат дополнителните услуги и настани за програмата, потребно е да ги побарате уште при склучувањето на договорот за организирано патување, бидејќи нивното спроведување е поврзано со првичните резервации.
 • Време: Бугарија 12 ч.; Италија, Франција 11 ч.
 • Бохемија BeFlex - 10% од основната цена на патувањето: можност за промена на датумот на патување по истата програма или откажување на патувањето без казна (износот се појавува во форма на ваучер за патување) до 35 дена од првично избраната датум. СЕ ПРИМЕНУВА САМО за време на резервацијата. За повеќе информации, посетете ја веб страната на туристичката агенција, удобно патувајте "2017" или вашиот туристички агент.
 • Бохемија MultiFlex - 20% од основната цена на патувањето: можност за промена на програмата или укинување на патувањето без казна (износот се појавува во форма на ваучер за патување) до 35 дена од првично избраната датум. СЕ ПРИМЕНУВА САМО за време на резервацијата. За повеќе информации, посетете ја веб страната на туристичката агенција, удобно патувајте "2017" или вашиот туристички агент.
 • Екскурзијата се спроведуа со минимум 30 пријавени туристи.
 • Патувањето генерално не е погодно за луѓе со намалена подвижност!

ПОНУДИ - Резултати од пребарувањето