logo

тел: 02 6091-885 моб: 070/217-346

емаил: travel@solvex.net


Нова година во Санкт Перебург и Москва 27.12-03.01 zvezdazvezdazvezdazvezda


Информации за сместувањето

Држава: Екскурзии
Место: Русија

Нова година во Санкт Петербург и Москва, 27.12 - 03.01

 

Нова година во Русија - Санкт Петербург и Москва

8 дена / 7 ноќевања, 27.12.18-03.01.19

Програма на екскурзијата:

27.12.2018  Полетување од Софија Терминал 2 во 13: 10ч. со авиокомпанија Аерофлот за Москва. Пристигнување во Москва на аеродромот Шереметјево 2 во 17:40 часот. Полетување од Москва за Санкт Петербург во 20:20 часот. Пристигнување во 21:50 часот. Трансфер до хотел Ibis Saint Petersburg Centre Hotel 3 *. Сместување во стандардни соби. Ноќевање.

28.12.2018 Појадок. Панорамски разглед со водич на бугарски јазик: Невски проспект, Дворцов плоштад, панорама на Василиевски остров, Исакиевски плоштад, соборот Смолни, Николски собор, оските над каналите Грибоедов и Круков, крстосувачот Аурора и др. Посета на Петропавловскиот собор во Петропавловската тврдина - почетокот на изградбата на Соборот е во 1712 година, изграден е во стил холандски барок. Невообичаена за традиционалното руско катедралена архитектура се како надворешниот изглед на соборот, така и внатрешниот ентериер. Во Соборот се и белокамените Саркофази со позлатени крстови на императорите и царицата на Руската империја, а од 1998 год. тука се и остатоците на последниот император Николај II и неговото семејство кои биле убиени во 1918г. во Екатеринбург. Ручек во ресторан во градот. Панорамска екскурзија со водич на бугарски јазик во Ермитаж (главната зграда) - грандиозен дворцов ансамбл - официјална резиденција и ризница на Великата царица Екатерина II. Во Ермитаж се чуваат околу 3 милиони уметнички  дела како споменикот на светската култура - само оригинали. Слободно време во Ермитаж. Трансфер до хотелот. (Времетраење на програмата околу 9 часа) Ноќевање.

29.12.2018  Појадок. Екскурзија на бугарски јазик во Јусуповска палата - зградата на познатите Јусупови со автентични раскошни станови, кабинети и бални сали во кои се одржувале најгламурозните балови во градот. Во програмата е вклучена комплексната екскурзија: парада сали на палатата, изложба со восочни фигури "Убиството на Распучин", во која ќе дознаете детали за таинственото злосторство во 1916 година. Ручек во ресторан во градот. Автобуска екскурзија со водич на бугарски јазик во царско село - летната резиденција на Екатерина Велика. Разглед на Екатеринската палата како и  познатата Килибарска соба, отворена за посета по подолга реставрација во 2003 година. Враќање во Санкт Петербург. (Времетраење на програмата околу 8,5ч.) Слободно време. Ноќевање.

30.12.2018 Појадок. Напуштање на собите до 12ч. тргање со експресен воз Сапсан до Москва од железничката станица (4 часа - брзина до 250 км / ч). Хотелот е на 100 метри од железничката станица. Пристигање во Ленинградската железничка станица во Москва. Трансфер до хотел BW Vega 4 * / Delta 4 *. Сместување во стандардни соби. Слободно време. Ноќевање.

31.12.2018 Појадок. Панорамски разглед на бугарски јазик на Москва: Црвениот плоштад - политичкиот центар на Руската Федерација, соборот на Василиј Блажени, изграден во 16 век во чест на освојувањето на Казан од Иван Грозни, Спаска кула, ГУМ-а - најстариот трговски дом во Русија , мавзолејот на Ленин, храм на Христос Спасителот - симбол на преродбата се христијанска Русија, Московските булевари, Московскиот универзитет, театарски плоштад, Сталиновите облакодери и др. (4 часа). Враќање во хотелот. Слободно време. Прослава на Новогодишна вечер - очекувајте предлог во ноември! Ноќевање.

01.01.2018 Појадок. Слободен ден. Ноќевање.

02.01.2018 Појадок. Екскурзија на бугарски јазик во Кремаљ - архитектонски комплекс, Ивановски плоштад со познатите Цар пушка и Цар камбани, Успение, Архангел. Посета на оружените ревизори - Московски музеј-ризница, дел од комплексот Големата Кремаљска палата. Во неа се чуваат царски и патријаршиски скапоцености, изработени од мајстори или подарени од странски амбасади (5 часа). Ручек во ресторан во градот. Екскурзија со водич на бугарски јазик во Третјаковска галерија - разгледување на нејзината уникатна колекција изградена од патријархот Павле Третяков со уметнички дела од Васнецов, Врубел, Левитан, Репин, Шишкин и др. (3 часа) Враќање во хотелот. Ноќевање.

03.01.2018 Појадок (сув пакет). Напуштање на собите. Трансфер до аеродром Шереметјево. Лет Москва - Софија со авиокомпанија Аерофлот во 10:05 часот. Пристигнување во Софија во 12:25 часот.

Туроператорите го задржуваат правото за промени во редоследот на спроведување на тековната програма.

Услови за резервација:

 • Депозит - 40%
 • Доплата - 35 дена пред датумот на поаѓање

Програмата се спроведува при минимум 26 евидентирани туристи. Во случај кога потребниот број туристи не е собран и програмата нема да се реализира, туристи кои имаат платено ќе бидат информирани 30 дена пред датумот на поаѓање.

 

Услови при откажување: Во случај на откажување од патувањето и раскинување на договорот од страна на корисникот, плаќа според следниве услови:

 • Ако корисникот се откаже од патувањето од третиот ден по резервација, до 35 дена пред денот на патувањето, должен е да плати колку што изнесува депозитот
 • Ако корисникот се откаже од патувањето од 34 до 15 дена пред датумот на поаѓање плаќа 50% од вкупната цена
 • Ако корисникот се откаже од патувањето 14 дена пред датумот на поаѓање ја плаќа вкупната цена

 

 

 

Датум

Тип услуга

Цена

27.12.2018

1 возрасен, еднокреветна соба со појадок

1205

27.12.2018

1 возрасен, двокреветна соба со појадок

1080

 

Цената вклучува:

 • Авионски билет Софија – Москва – Санкт Петербург и Москва – Софија
 • Аеродромски такси – 285 лева од 20.06.18 година (цената е подлегнува на потврда при издавање на билет)
 • Билет за воз Сапсан Санкт Петербург – Москва
 • 3 ноќевања со појадок во хотелот Ибис Санкт Петербург Центар Хотелот 3 * во стандардни соби
 • 4 ноќевања со појадок во BW Vega Hotel / Delta Izmailovo 4 * во стандардни соби
 • 2 ручек во Санкт Петербург
 • 1 ручек во Москва
 • Трансфер за аеродром – хотел – аеродром
 • Лиценцирани водичи на бугарски јазик за опишаната програма
 • Влезници за музеи во рамките на програмата
 • Здравствено осигурување (покриеност 50000 €)

Во цената не е вклучено:

 • Цена на руска виза за македонски граѓани за еднократна туристичка виза за престој до 1 месец во РФ / 80€ по лице во денарска противвредност по курс од 1€ = 62,00 ден. Поседување на пасош со важност минимум 6 месеци од денот на враќање во Бугарија како и една слика во боја со формат како во пасош.
 • Новогодична вечера во Алфа Измајловско 4*, ресторан со многу музика и забава. Хотелот Алфа е во хотелскиот комплекс на 30 - 40 метри од Вега и Делта хотели. Приближна цена од 100 – 110 евра со вклучени алкохолни и безалкохолни пијалоци ( точна цена за менито и програмата, очекувајте во почетокот на ноември)

Корисни информации:

Возен ред на возовите Сапсан:

 

Хотели вклучени во програмата:

Луксузен хотел скоро реновиран, лоциран во една од најубавите области на Москва, во непосредна близина на Исмаиловски парк и Исмаиловски Кремељ како и прочуената чаршија за сувенири. Во собите има бесплатно Wi-Fi, фен, фрижидер, флаширана вода, телевисор, комплет за подготовка на чај/кафе, сеф, влечки, богат сет на козметички додатоци. Од станицата на метро Партизанска до Црвениот Плоштад, со дирекна метро линија се стига за 12-15 мин.

Се наоѓа во самиот центар на Санкт Петербург, на 50 метри од Невски проспект (една од најважните улици на градот) и на 50 метри од Плоштадот Востание. Сместувањето е во стандардни соби - 18 м2. Хотелот располага со СПА центар и затворен базен. Во собите - бесплатен Wi-Fi, фен, фрижидер, флаширана вода, телевизор со рамен екран, аларм часовник. Метрото Плоштад Востание се наоѓа на 100м како и Трговскиот центар Галерија.

 

 

 


Слични понуди

ANCIENT SPLIT – DIOCLETIAN TRAILS

ANCIENT SPLIT – DIOCLETIAN TRAILS

АНТИЧКИ СПЛИТ   Одиме по патот на Римјаните, почнувајќи од урнатините на градот Салона. Салона била римска провинција со повеќе од 60 000 луѓе изградена во 3 век пред нашата ера и метропола на римската провинција Далмација, каде што се уште може да се видат ѕидови, амфитеатар-највидливите надземно и денес - јавни бањи и водовод. Турнејата п
Најдоброто од Италија

Најдоброто од Италија

Софија – Милано – Џенова – Пиза – Фиренца – Сиена – Орвието – Рим – Софија ТУРИСТИЧКА ПРОГРАМА 1.Ден Софија - Милано Поаѓање од аеродромот во Софија (Терминал 1) во 07:40 ч. со директен лет на авио компанијата "Wizz Air" до Бергамо. Слетување на аеродромот "Il Caravaggio" во 08:45 ч. Трансфер до Ми
ОДМОР НА ОСТРОВОТ ШРИ ЛАНКА ВО ХОТЕЛ „CITRUS HIKKADUWA“

ОДМОР НА ОСТРОВОТ ШРИ ЛАНКА ВО ХОТЕЛ „CITRUS HIKKADUWA“

  ОДМОР НА ОСТРОВОТ ШРИ ЛАНКА ВО ХОТЕЛ „CITRUS HIKKADUWA“   Софија - Доха - Коломбо - Доха - Софија     ДЕН 1.   Поаѓање во 17:25 ч. од аеродромот во Софија за Доха со лет на авиокомпанија "Qatar Airlines". Пристигнување на аеродромот во Доха во 23:00 ч. Поаѓање за Коломбо во 00:55 ч. со лет на авиокомпа
ОДМОР ВО ШПАНИЈА - ПАЛМА ДЕ МАЈОРКА

ОДМОР ВО ШПАНИЈА - ПАЛМА ДЕ МАЈОРКА

ОДМОР ВО ШПАНИЈА - ПАЛМА ДЕ МАЈОРКА - СПЕЦИЈАЛНА ПРОГРАМА СО АВИОНСКИ ПРЕВОЗ! 8 ДЕНА / 7 НОЌИ   ДЕН 1. СОФИЈА - ПАЛМА ДЕ МАЈОРКА Поаѓање од аеродром Софија со директен лет до Палма. Трансфер до хотелот. Ручек. Информативен состанок. Вечера. Ноќевање.   ДЕН 2. ПАЛМА ДЕ МАЈОРКА Појадок. Слободно време. Ручек. Екскурзиј