logo

тел: 02 6091-885 моб: 070/217-346

емаил: travel@solvex.net


Велигден во Лисабон - 8 дена / 7 ноќевања (25.04-02.01) zvezdazvezdazvezdazvezda


Информации за сместувањето

Држава: Екскурзии
Место: Португалија

 

Програма на екскурзијата

1 Ден (25.04-четврток): Тргнување за Лисабон FB 563 во 20:50 часот. Пристигање во 23:00 часот во Лисабон. Средба со претставник од туроператорот и трансвер до хотелот VIP Executive Entrecampos 4*. Сместување и ноќевање.

2 Ден (26.04-петок):  Појадок. Во 10:00 часот панорамски разглед на Лисабон со туристички водич. Местоположбата на градот е на 7 рида во усјето на реката Таго. Разглед на историскиот центар на градот со зачуван автентичен изглед: булеварот Либердаде, Плоштадот на реставраторите, плоштад  Росиу со статуата на Педру Четврти и зградата на Народниот театар, плоштадот Комерсио. Продолжување кон историскиот дел Белем со имепартоски плоштад. Тука е импресивниот манастир на Јеронимус и познатиот Белем од 16 век. Враќање кон централниот градски дел со пешачка прошетка за време на која ќе видите: Триумфалната капија, Руа Аугуст, лифтот Санта Жуста и соседството Алфама, најстариот кварт на градот. 15.00 - слободно време. Ноќевање.

3 Ден (27.04-сабота): Појадок. Слободен ден. Ноќевање. Незадолжителна факултатива:  08:00-18:00 ч. Целодневна екскурзија со локален водич на бугарски јазик во Sintra и Quinta de Regaleira- Cape Cabo de Rocca - Estoril - Cascais. Цена за минимум 18 лица – 45 евра по лице, деца до 12 г. – 22 евра по лице. Влезот во Quinta de Regaleira не е вклучен во цената на патувањето. Цена на билетите: 6 евра / за туристи 18-64 g /. Античкиот град Синтра од средниот век кој станал резиденција на португалските кралеви. Непроценлив бисер на Португалија, сместен меѓу зеленилото на еукалиптус, кедрови и палми. Рзглед на мистериозната атракција Kintá de Regaleira. Неговиот сопственик во 19 век станал милионер кој изградил едно чудно "мануелино" со закривени скали и тајни влезови, со неверојатни "рајски" градини. Во уникатните градини можат да се видат балкони, панорамски тераси, летниковци, водопади, скулптури и мали езерца. Следува прошетка во Синтра, каде хармонијата на архитектурата се среќава со боите на локалните занаети.Слободно време за купување на сувенири и дегустација на локалните колачи. Продолжение по живописен планински пат до најзападната точка на европскиот континент - Cape Cabo Cape. Краток престој во Кашки, мало рибарско село кое стана омилено одморалиште на познати личности ширум светот, прошетка по сценското шеталиште. Кратко фотографирање пред казиното и градините на Есторил. 18.00 - враќање во Лисабон.

4 Ден (28.04-недела): Појадок. Слободен ден. Ноќевање. Екскурзија по желба: 8:30 ч – целодневна екскурзија Fatima - Batalya - Obidus – Nazare со локален водич на бугарски јазик. Цена за минимум 18 лица – 49 евра по лице, деца до 12 г. – 25 евра по лице. Времетраење на екскурзијата: 8.30 - 18.30 часот. Екскурзијата започнува со посета на свето место Фатима - третото по значајност место за аџилак во христијанскиот свет по Божји гроб и Ватикан. Тука во 1917 година Богородица се јавува на 3 локални деца, посета на Базиликата. Кратка станица кај манастирот Санта Марија де Викторија во Батала - споменик на УНЕСКО. Продолжување кон Назаре, живописно рибарско селце со одлична панорама на Атлантскиот Океан. Слободно време. Следува прошетка во фасцинантните Обидуш со карактеристични бели куќи со црвени покриви и мали цркви, опкружен со средновековни ѕидини. Прошетка низ улички, разгледување на централниот плоштад, старата црква Санта Марија. Слободно време за дегустација и купување на сувенири. Враќање во Лисабон.

5 Ден (29.04-понеделник): Појадок. Слободен ден. Ноќевање. Екскурзија по желба: 8.00 часот - целодневна екскурзија во Порто - вториот по големина град во Португалија со локален водич на бугарски јазик. Цена на минимум 18 туристи - 65 евра по турист, деца до 12 година - 33 евра по турист. Времетраење на екскурзијата: 8.00 - 20.00 часот. Пристигнување во Порто околу 12.00 ч. Следува панорамски разглед за време на кој ќе видите: станицата Сао Бенту, плоштадот на Градското собрание Алиадус, највисоката кула на градот - камбанаријата на црквата Клеригуш, Катедралата, црквата Св.Франциск со позлатени олтар, Паласио де Болса - Стопанската Комора на Порто со неповторлив убав ентериер, каде се пречекуваат официјални лица од целиот свет, крајбрежниот булевар Рибеиро, реката Доуро со уникатните 6 моста над реката, соседството на спротивниот брег Вила Нова де Гаја, каде се наоѓа винарија и се прави светското вино порто. По желба: крстарење по реката. Доуру "6-те моста" - со доплата на лице место / 15 евра по турист /. 16.30 часот. - поаѓање за Лисабон, враќање во Лисабон околу 20.00 часот.

6 Ден (30.04-вторник): Појадок. Слободен ден. Ноќевање.Факултативна екскурзија: 10.00 - 14.00 часот - половина ден екскурзија до Мафра. Цена за минимум 18 туристи - 25 евра за турист. Мафра е најубаво португалско гратче на 30 километри од Лисабон, во кој се наоѓа еден од најголемите и екстравагантни кралски резиденции во Европа. Изградбата на комплексот, вклучува: резиденција, базилика и манастир започнат во 18 век од страна на кралот Жуао Петти. Комплексот има 1 200 соби, 150 скали и зачудувачка библиотека со должина 90 метри и 40 000 тома ретки книги. Во манастирот можат да се разгледаат ќелиите, лекувалиште и аптеката. Импресивната резиденција е симбол на апсолутната монархија на Португалија и е вклучена во листата за едно од седумте чуда на Португалија. Влезот се наплатува на лице место. Цена - 6 евра, за деца под 12 години - бесплатно. Слободно време за прошетка низ уличките околу Палатата, каде можат да се пробат локални колачи, создадени по рецепти на монахињите од бројните манастири во регионот.

7 Ден (01.05-среда): Појадок. Слободен ден. Ноќевање. По желба може да се посети Паркот на Нациите и Океанариума на Лисабон. Паркот на Нациите или Експо е модерниот кварт на Лисабон, изграден специјално за Светската изложба во 1998 година Познат е по својата интересна архитектура, модерен парк со водни каскади, и најдолгиот мост во Европа - Васко де Гама - 17 метри. Железничка станица Oriente има најсовремена визија во Лисабон. Тука е Океанариума на Лисабон со 8.000 жители и Шопинг центарот Васко де Гама со 170 продавницата, 30 ресторани и прекрасни панорамски тераси кон реката Тежу.

8 Ден (02.05-четврток): Напуштање на собите до 12:00 часот. Оставањето на багажот во соба за багаж. Слободен ден. 20:00 – трансвер до аеродромот.Полетување за Софија во 00.00 часот Слетување на аеродром во Софија во 06:00 часот на 3-ти мај. Екскурзија по желба: 9:00 ч. – 14:00 ч. Полудневна екскурзија во Azeitau / Setubal / со посета на работилница за керамички плочки и локална винарија. Цена - 29 евра за минимум 18 регистрирани туристи. 9:00 - заминување за градот Азеитау во регионот на Арапската планина. 10:00 часот изутрина посета на работилница за производство на локални керамички плочки - колиба. Работилницата настанува по идеја на најголемиот колекционер Антонио Франко, кој сака да создаде вистинско место во кое ќе се зачува целиот оригинален процес на моделирање, подготовка и цртање на автентични португалски керамички плочки. Процесот е целосно рачен како што бил во античките времиња. Повеќе од 1 милион плочки се направени во ателјето и се продаваат низ целиот свет за декорирање на убави панни згради од сите континенти, како што се домовите на познати личности и уметници. 11:30 часот - продолжување на една од најпознатите винарии во Протагалија - Quinta de Bacalhoa. "Има големи приказни зад големите вина", велат тие во Португалија. Quinta de Bacalhoa е дел од овие приказни. Во Винаријата може да се видат колекциите на Жо Берардо во 3 тематски салонот: "Африка", "Чудните Свет" со мебел и предмети и "португалско ангел" со ретки експонати од 16 до 20 век., изложени во екстравагантна форма на позадината на Грегоријанската музика во визбата каде што самите вина созреваат. Збирката на уметнички предмети нема аналогна, бидејќи се покажуваат модели над 500 години и го илустрира португалското културно наследство, со што се спојуваат "Виното, природата и уметноста". По краткото дегустирање на основните вина, виното може да се купи за спомен. 13:00 часот - заминување за Лисабон, фото снимање на Статуата на Христос со висина од 110 метри, слична на онаа во Рио де Жанеиро. Ќе можеме да стигнеме до панорамското игралиште со лифт, со поглед на Лисабон од другата страна на реката.

 

 

ВАЖНО: Факултативните екскурзии се поврзани со прелиминарните резервации и организации, така што од нив се бара да се пријават и да го потпишат договорот за организирано патување.

Начин на плаќање: Депозит 350 евра по потпишување, доплата - 14 дена пред поаѓање.

 Програмата се спроведува со најмалку 25 регистрирани туристи. Доколку не се собере потребниот број туристи и програмата нема да се реализира, платени туристи ќе бидат информирани 7 дена пред датумот на заминување.

 

Пакет цена 719 евра по лице

Цена за рани резервации 709 евра по лице (до 28.02)

Во цената е вклучено:

  • авионски билет за Бугарија Ер Софија - Лисабон - Софија аеродром
  • аеродромски давачки и вклучуваше голем багаж до 23 кг и салон за багаж до 10 кг
  • 7 ноќевања со појадок во VIP Executive Hotel Entrecampos 4 *
  • групен трансфер аеродром - хотел - аеродром со претставник на бугарски
  • панорамска екскурзија во Лисабон со локален водич на бугарски
  • претставник на тур-операторот за време на патувањето
  • покритие за здравствено осигурување од 10.000 евра

Во цената не е вклучено:

  • Туристичка такса од 2 евра за турист за вечер - мора да се плати локално од страна на кој било турист на рецепција на хотелот
  • факултативни екскурзии

 

Датум

Тип на сместување

цена

25.04.19

Еднокреветна соба (1 возрасен)ВВ

989€

25.04.19

Двокреветна соба (2 возрасни)ВВ

1418€

25.04.19

Двокреветна соба (2 возрасни и дете (2-12 г.))ВВ

1907€

25.04.19

Двокреветна соба (3 возрасни)ВВ

2013€

 


Слични понуди

ШПАНИЈА И ПОРТУГАЛИЈА

ШПАНИЈА И ПОРТУГАЛИЈА

ШПАНИЈА И ПОРТУГАЛИЈА  Софија – Малага – Кордоба – Лисабон – Kоимбра – Авеиро – Порто – Фатима – Алгарве – Севилја – Гранада – Малага – Софија   Со оваа екскурзија, ќе го почувствувате огнениот темперамент на Андалузија со својата извонредна мавританска архитекту
Најдоброто од Италија

Најдоброто од Италија

Софија – Милано – Џенова – Пиза – Фиренца – Сиена – Орвието – Рим – Софија ТУРИСТИЧКА ПРОГРАМА 1.Ден Софија - Милано Поаѓање од аеродромот во Софија (Терминал 1) во 07:40 ч. со директен лет на авио компанијата "Wizz Air" до Бергамо. Слетување на аеродромот "Il Caravaggio" во 08:45 ч. Трансфер до Ми