logo

тел: 02 6091-885 моб: 072/304-412

емаил: travel@solvex.net


КРСТАРЕЊЕ ПО РЕКАТА НИЛ - 4 ноќевања на брод за крстарење


Информации за сместувањето

Држава: Екскурзии
Место: Египет

Софија – Хургада – Луксор – Едфу - Ком Омбо – Асуан – Хургада – Софија

 

ТУРИСТИЧКА ПРОГРАМА

1.Ден: Софија-Хургада Полетување од Терминал 1 на аеродромот во Софија во 15:00 ч. за Хургада со директен чартер лет на авиокомпанија "BH Air". Слетување на аеродромот во Хургада во 16:50 ч. Пречек од фирмата партнер. Трансфер до хотелот. Сместување. Вечера. Ноќевање.

2.Ден: Хургада-ЛуксорПојадок (сув пакет). Рано заминување со автобус за Луксор. Трансфер до бродот за крстарење. Ручек. Попладне туристичка програма по источното крајбрежие на Нил и храмот во Луксор, кој е лоциран на остатоците на древна Тива. Големиот храм во Луксор, подигнат од Рамзес II блиску до Нил, импресионира со своите џиновски колони. Заминување за Карнак – своевиден излог на достигнувањата на египетската архитектура за време на владеењето на 30 фараони. Религиозниот комплекс се состои од три главни храмови и неколку помали. Посета на музеј за папирус. Вечера и ноќевање на бродот.

3.Ден: ЕдфуПојадок. Поаѓање кон Деир-ел-Бахри - комплекс од царски гробници и храмот на Хатшепсут - првата жена фараон која го управувала Египет две децении. Посета на Долината на кралевите, каде што се наоѓаат 62 гробници на фараони, од кои едната е на Тутанкамон; колосите на Мемнон каде е насликан седнатиот фараон Аменхотеп III. Посета на локална фабрика за алабастер. Ручек на бродот. Поаѓање кон Едфу преку Есна. Вечера и ноќевање на бродот.

4.Ден: Едфу-Ком Омбо-АсуанРано наутро посета на храмот во Едфу, посветена на Богот Хор, синот на Изида и Озирис. Изградбата на храмот започнала во 237 год. пр.н.е. за време на владеењето на Птоломеј III и завршува речиси 2 века подоцна, во 57 год., за време на владеењето на Птоломеј XII - таткото на познатата Клеопатра. Појадок. Слободно време на бродот. Ручек. Разгледување на Храмот во Ком Омбо. Тој бил изграден во хеленистичката епоха, т.е. за време на Птоломеј, и претставува необичен двоен храм, посветен на Собек - бог на крокодилите и на Хор - бог на соколите. Поаѓање за Асуан. Вечера и ноќевање на бродот.

5.Ден: Асуан Појадок. Слободно време во Асуан или по желба посета на дополнителни екскурзии понудени на лице место од фирмата партнер (со доплата). Ручек на бродот. Туристичка програма во реонот на Асуан: Високиот ѕид на браната Насер, како бариера на р. Нил. Нејзината изградба неколку пати е одложувана поради политички причини и поради потребата од преместувањето на важни археолошки локалитети; Незавршениот обелиск - Величествен споменик со височина 42 метри и тежина 1 200 т, кој никогаш не бил подигнат. Напуштен е во карпата во која бил издлабен уште во антиката, поради појава на пукнатина. Разгледување на храмот на Изида. Првично, тој се наоѓал на о-овот Филае, кој е преплавен денес од страна на водите на браната Насер. Храмот е спасен и префрлен во о-ов Агилика , благодарение на масовната спасувачка операција на УНЕСКО. Вечера и ноќевање на бродот.

Туристичка програма по желба и со претходна резервација (се избира една од двете екскурзии):

 

1. Екскурзија со автобус до Абу Симбел со вклучени влезници. Рано заминување од бродот (околу 04:30 ч.) за Абу Симбел е лоциран на западниот брег на р.Нил. При изградбата на браната Насер, храмовите се поместени со 65 м. повисоко од оригиналното место. Таму се наоѓаат двата, издлабени во карпа древноегипетски храмови со исклучително убава и импозантна фасада од времето на Рамзес II (околу 13 в. Пр.н.е), по неговата победа кај Кадеш. Многу блиску до Големиот храм се наоѓа т.н. Мал храм или храм на Хатхор и Нефертари. Ова е првиот храм посветен на кралица во историјата на Египет. Храмовиот комплекс денес е заштитен од УНЕСКО.

или

2. Екскурзија Комбо - пловењето со чамец Флука, посета на ботаничка градина во гр. Асуан и Нубијската населба. Поаѓање од бродот околу 08:00 ч. со традиционален египетскаи чамец Флука со големо платно. Пловење на реката Нил и пристигнување до ботаничката градина на Асуан. Разгледување на ботаничката градина. Поаѓање со моторен  чамец кој плови по течението на реката Нил и пристигнување до Нубијско село. Разгледување на  комплекс од куќи каде се претставени локалните обичаи. Разгледување на крокодили и можност за фотографирање. Враќање назад на бродот со моторен чамец

 

6.Ден: Асуан-ХургадаПојадок. Поаѓање со автобус за Хургада. Пристигнување во Хургада. Сместување во хотелот. Вечера. Ноќевање.

7.Ден: ХургадаПојадок. Слободно време за плажа и одмор. Ручек. Вечера. Ноќевање.

Туристичка програма по желба и со претходна резервација (се избира една од трите екскурзии):

 

1.Екскурзија со автобус до Каиро со вклучени: ручек (без пијалаци), двонасочен трансфер и водич. Поаѓање од хотелот околу 02:30 ч. Екскурзијата вклучува посета на едно од чудата на светот - Египетските пирамиди кои пленуваат со своето величество и мистериозност. Од видиковецот на Гиза ќе уживате во погледите на Каиро. Исто така, нема да ја пропуштите и средбата со импозантната статуа на Сфингата. Ручек. Посета на фабрика за парфеми. Подоцна, посета го историскиот музеј во Каиро, кој има многу скапоцени изложби од ерата на древната египетска цивилизација. Исто така, има и сала со мумии на некои од најпознатите фараони. Музејот има повеќе од 12.000 артефакти од сите периоди на египетската историја. Враќање во хотелот околу 23 ч.

или

2. Островот Гифтoн и нуркање со вклучени: трансфер, ручек, безалкохолни пијалаци и опрема за нуркање. Екскурзијата почнува околу 8 ч. и вклучува морско пловење со чамец со можност да уживате во убавината на еден од прекрасните острови и богатства на коралниот гребен. Враќање во хотелот околу 16 ч.

или

3. Сафари во пустината со вклучена вечера. Заминување од хотелот во 12 ч. Вашето запознавање со Египет нема да биде целосно ако пропуштите патување во пустината на сафари. Ќе имате можност да добиете неповторливи впечатоци од возењето со џипови по дините, екстремно возење на квадроцикли и двоседи кабриолет. Ќе јавате камила и ќе се запознаете одблизу со животот на бедуините во пустината, ќе посетите мала зоолошка и терариум, ќе уживате во фолклорно шоу (јога, дервиши, стомачен танц). Враќање во хотелот околу 21 ч.

8.Ден: ХургадаПојадок. Напуштање на собите до 12 ч. Багажот останува во просторија за багаж. Ручек во хотелот. Трансфер до аеродромот во Хургада. Поаѓање за  Бугарија во 17:50 ч. со директен чартер лет на авиокомпанијата "BH Air". Слетување на аеродромот во Софија во 21:50 ч.

 

датум на тргнување

цена

18.03.20

609€

01.04.20

609€

15.04.20

635€

29.04.20

609€

30.09.20

609€

14.10.20

609€

28.10.20

609€

11.11.20

609€

 

 

 

сместување

цена

двокреветна соба со француски кревет

влезено во цена

двокреветна соба со разделени кревети

влезено во цена

еднокреветна соба

126€

 

дополнителни услуги

возраст

цена

Екскурзија до Каиро и Египетските пирамиди (со вклучен ручек без пијалок) - при минимум 20 туристи (краен рок за резервација до 30 дена пред датумот на поаѓање)

од 12 г./ од 2 г. до 11 г.

90€/60€

Автобусна екскурзија до Абу Симбел - при минимум 20 туристи (краен рок за резервација до 30 дена пред датумот на поаѓање)

од 12 г./ од 2 г. до 11 г.

90€/60€

Екскурзија Комбо - прошетка со чамец Флука, посета на ботаничката градина во град Асуан и нубијанската населба - при минимум 20 туристи (краен рок за резервација до 30 дена пред датумот на поаѓање)

од 12 г./ од 2 г. до 11 г.

40€/30€

Сафари во пустината (со вклучена вечера) - при минимум 20 туристи (краен рок за резервација до 30 дена пред датумот на поаѓање)

од 12 г./ од 2 г. до 11 г.

50€/40€

Островот Гифтон и нуркање (со вклучен ручек, безалкохолни пијалоци и опрема за нуркање) - при минимум 20 туристи (краен рок за резервација до 30 дена пред датумот на поаѓање)

од 12 г./ од 2 г. до 11 г.

30€/20€

 

ВО ЦЕНАТА Е ВКЛУЧЕНО:

 • Авионски билет Софија - Хургада - Софија за директен чартер лет на авиокомпанијата "BH Air" со вклучени аеродромски такси
 • Рачен багаж до 7 кг и чекиран багаж до 20 кг
 • Сите трансфери, екскурзии и посети опишани во програмата
 • 3 ноќевања во Хургада во хотел Hawaii Le Jardin Aqua Park 5 * (или сличен) на база all inclusive
 • 4 ноќевања на база полн пансион на бродот за крстарење 5 * на компанијата "Grand Cruises"
 • Опишаната туристичка програма
 • Влезници за објекти кои се посетуваат по програмата
 • Услуги од локални водичи
 • Патничко осигурување со покритие до 30 000 EUR на осигурителна компанија "Сава осигурување"
 • Водич - преведувач од Бугарија за време на целото патување

ВО ЦЕНАТА НЕ Е ВКЛУЧЕНО:

 • Влезна виза за Египет - 25 USD, доплата на аеродромот во Хургада. При промена на цената, туристите ќе бидат известени навремено.
 • Такса гориво и загадување - се објавува 21 ден пред летот (се доплаќа задолжително доколку биде објавена таква)
 • Дополнителни услуги по програмата
 • Дополнителни екскурзии кои се предлагаат на место
 • Влезници за гробот на Тутанкамон (околу 250 ЕГП); за Хеопсовата пирамида (околу 360 ЕГП), Музејот на мумии (околу 180 ЕГП), такса за фотографирање во Историскиот музеј (околу 50 ЕГП) во Каиро
 • Влезници за други музеи, локации и настани кои се посетуваат по желба
 • Ручек на 6тиот ден од екскурзијата
 • Пијалоци на бродот за крстарење
 • Бакшиш за локалниот туристички водич: 25 USD на турист за целиот престој (со доплата задолжително на лице место)
 • Екскурзија до Каиро (со вклучен ручек без пијалок) - 99 EUR за возрасен / 69 EUR за деца до 11.99 г.
 • Сафари во пустината (со вклучена вечера) - 59 EUR за возрасен / 45 EUR за дете до 11.99 г.
 • Островот Гифтон и нуркање (со вклучен ручек, безалкохолни пијалоци и опрема за нуркање) - 39 EUR за возрасен / 29 EUR за дете до 11.99 г.
 • Екскурзија Комбо - прошетка со чамец Флука, посета на ботаничката градина во град Асуан и нубијанското село - 42 EUR за возрасен/ 28 EUR за дете до 11.99 г.
 • Екскурзија до Абу Симбел - 99 EUR за возрасен/ 69 EUR за дете до 11.99 г.
 • Други лични трошоци
 • За лица над 65 години автоматски се додава доплата за осигурителна премија

 

Корисни информации:

Екскурзијата се спроведува при минимум 100 регистрирани туристи!
Со пристигнувањето туристите ќе бидат пречекани од фирмата партнер на место посочено во ваучерот. Во денот на поаѓање, собите треба да се напуштат до 12h, багажот се остава во соба за багаж.
Поради постојано менување на цените на горивото, авиокомпаниите можат да наплатат т.н. "доплата за гориво". Во таков случај туроператорот го задржува правото да ја менува цената на патувањето со фактичката вредност на такса гориво и таа ќе се одрази на сите резервации за летот, за кои таа се наплаќа, без разлика кога тие се направени.
Авиокомпанијата го задржува правото да го промени времето на полетување и слетување за кое компанијата ќе ги информира патниците навремено.
Организаторот го задржува правото да ги менува правците на движење и распоредот или да премести патување за друг ден, кога климатските услови го налагаат тоа, а со цел да се гарантира безбедноста и квалитетот на услугата.
Промените во маршрутата и програмата за време на екскурзиите поради виша сила или временски услови не даваат за право за поврат на средства за екскурзијата.
Патувањето генерално не е погодно за луѓе со намалена подвижност!
Резервации: резервациски депозит - 50% од цената на патувањето; доплата - до 30 дена пред датумот на заминување.
Откажувања: од денот по денот на резервацијата до 61 ден пред датумот на поаѓање - без отказни трошоци; од 60 до 31 ден пред датумот на заминување - 50% од основната цена на патувањето; 30 до 16 дена пред датумот на заминување - 70% од основната цена на патувањето; од 15 дена до денот на поаѓање - 100% од вкупната цена на патувањето.
При откажување на екскурзија кое е помалку од 24 часа или “no - show”, следува 100% парична казна.
Не се прифаќаат кредитни картички за плаќање на екскурзиите на лице место.
Екскурзија со автобус во Каиро (вклучувајќи ручек без пијалоци) - околу 21 ч. (900 км); Цена: 99 EUR за возрасен / 69 EUR за дете до 11.99 год. - Поаѓање од хотелот околу 02:30 ч. Екскурзијата вклучува посета на едно од чудата на светот - Египетските пирамиди кои пленуваат со величественост и мистериозност. Од видиковецот на Гиза ќе уживате во погледите на на Каиро. Исто така, нема да ја пропуштите средбата со импозантната статуа на Сфингата. Ручек. Посета на фабрика за парфеми. Потоа, посета на историски музеј во Каиро, во кој се чуваат многу скапоцени изложби од ерата на древната египетска цивилизација. Исто така има и сала со мумии на некои од најпознатите фараони. Враќање во хотелот околу 23 ч. (Екскурзијата е предвидена за ден 7, но можни се промени на лице место. Се избира една од 3-те екскурзии - Каиро, Сафари во пустината или о-ов Гифтон.).
Сафари во пустината (со вклучена вечера) - околу 9 ч; Цена: 59 EUR за возрасен / 45 EUR за дете до 11.99 год. - Поаѓање од хотелот во 12 ч. Ќе имаат можност да добиете неповторливи впечатоци од возење со џипови по дините, екстремно возење на квадроцикли и двоседи кабриолет. Ќе јавате камила и ќе се запознаете одблизу со животот на бедуините во пустината, ќе посетите мала зоолошка и терариум, ќе уживате во фолклорно шоу (јога, дервиши, стомачен танц). Враќање во хотелот околу 21 ч. (Екскурзијата е предвидена за ден 7, но можни се промени на лице место. Се избира една од 3-те екскурзии - Каиро, Сафари во пустината или о-во Гифтон.)
Островот Гифтон и нуркање (вклучувајќи ручек, безалкохолни пијалоци, опрема за нуркање) - околу 8 часа; Цена: 39 EUR за возрасен / 29 EUR за дете до 11.99 год. - Екскурзијата почнува околу 8 ч. и вклучува морско пловење со чамец со можност да уживате во убавината на еден од прекрасните острови и богатствата на коралниот гребен. Враќање во хотелот околу 16 ч. (Екскурзијата е предвидена за ден 7, но можни се промени на лице место. Се избира една од 3-те екскурзии - Каиро, Сафари во пустината или о-вот Гифтон.)
Екскурзија Комбо - прошетка со чамец, посета на ботаничка градина во гр.Асуан и Нубијската населба; Цена: 42 EUR за возрасен / 28 EUR за дете до 11.99 год. - Заминување од бродот со традиционален египетски чамец Флука со големо платно. Пловење по реката Нил и пристигнување до ботаничката градина на Асуан. Разгледување на ботаничката градина. Заминување со моторен чамец по крајбрежјето на реката Нил и пристигнување до Нубијската населба. Разгледување на комплекс од куќи, кои ги претставуваат локалните обичаи. Разгледување на крокодили и можност за фотографирање. Враќање назад на бродот со моторен чамец. (Екскурзијата е предвидена за ден 5, но можни се промени на лице место. Се избира една од двете екскурзии - Комбо или Абу Симбел.)
Екскурзија до Абу Симбел; Цена: 99 евра за возрасни / 69 евра за дете до 11.99 год. - Абу Симбел се наоѓа на западниот брег на реката Нил. При изградбата на браната Насер, храмовите се поместени со 65 м. повисоко од оригиналното место. Таму се наоѓаат двата, издлабени во карпа древноегипетски храмови со исклучително убава и импозантна фасада од времето на Рамзес II (околу 13 во. Пр.н.е), по неговата победа кај Кадеш. Многу блиску до Големиот храм се наоѓа т.н. Мал храм или храм на Хатхор и Нефертари. Ова е првиот храм посветен на кралица во историјата на Египет. Храмовиот комплекс денес е заштитен од УНЕСКО. (Екскурзијата е предвидена за ден 5, но можни се промени на лице место. Се избира една од двете екскурзии - Комбо или Абу Симбел.)
Медицински и здравствени услови:
Нема медицински и здравствени барања поврзани со патувањето.
Визен режим:
Македонски државјани кои сакаат да ја посетат Арапска Република Египет со цел туризам и престој до 30 дена, можат да влезат на територијата на земјата со претходно добиени визи од египетската амбасада во Софија или да ги добијат на граничниот премин на аеродромот во Хургада. Пасошот треба да е со важност најмалку 6 месеци по датумот на влегување во земјата и во него да има барем една цела слободна страница на која ќе биде нанесена визата. На грбот на оваа страница не треба да има друга виза, освен печати од гранична контрола. Носителите на дипломатски пасоши задолжително треба да имаат влезна виза од Амбасадата на Египет во Софија.
Патувањето генерално не е погодно за луѓе со намалена подвижност!

Слични понуди

Одмор во Акаба

Одмор во Акаба

Софија – Акаба – Петра – Акаба –Вади Рум – Акаба – Софија   ТУРИСТИЧКА ПРОГРАМА 1.Ден Софија - Акаба Поаѓање од аеродромот во Софија (Терминал 2) во 16:35 ч. за Акаба со лет на авиокомпанијата "Ryanair". Пристигнување на аеродромот во Акаба во 19:30 ч. Трансфер до хотелот. Сместување. Ноќевање. 2.Де
ОДМОР НА ОСТРОВОТ ШРИ ЛАНКА ВО ХОТЕЛ „CITRUS HIKKADUWA“

ОДМОР НА ОСТРОВОТ ШРИ ЛАНКА ВО ХОТЕЛ „CITRUS HIKKADUWA“

  ОДМОР НА ОСТРОВОТ ШРИ ЛАНКА ВО ХОТЕЛ „CITRUS HIKKADUWA“   Софија - Доха - Коломбо - Доха - Софија     ДЕН 1.   Поаѓање во 17:25 ч. од аеродромот во Софија за Доха со лет на авиокомпанија "Qatar Airlines". Пристигнување на аеродромот во Доха во 23:00 ч. Поаѓање за Коломбо во 00:55 ч. со лет на авиокомпа
Најдоброто од Италија

Најдоброто од Италија

Софија – Милано – Џенова – Пиза – Фиренца – Сиена – Орвието – Рим – Софија ТУРИСТИЧКА ПРОГРАМА 1.Ден Софија - Милано Поаѓање од аеродромот во Софија (Терминал 1) во 07:40 ч. со директен лет на авио компанијата "Wizz Air" до Бергамо. Слетување на аеродромот "Il Caravaggio" во 08:45 ч. Трансфер до Ми
Индија - златниот триаголник Гарантирани места!

Индија - златниот триаголник Гарантирани места!

Софија – Истанбул – Делхи – Агра – Таџ Махал – Древната моголска престолнина Фатехпур Сикри – Џајпур – Делхи – Истанбул – Софија   ТУРИСТИЧКА ПРОГРАМА 1.Ден Софија – Истанбул Поаѓање од аеродромот во Софија во 10.05 ч. за Истанбул со лет на авиокомпанијата "Turkish Airlin