logo

тел: 02 6091-885 моб: 072/304-412

емаил: travel@solvex.net


АНТАЛИЈА - КАПАДОКИЈА 8 дена / 7 ноќи, датуми на патување: 20-27.10.19


Информации за сместувањето

Држава: Екскурзии
Место: Турција

8 дена / 7 ноќи, датуми на патување: 20-27.10.19

Програма на патувањето:

1.Ден (20.10.19) Пристигање на аеродромот во Анталија. Трансфер до хотел 4* во реонот Сиде или Аланиа. Вечера. Ноќевање.

2.Ден (21.10.19) Појадок. По појадокот заминување за Кападокија. Посета на Коња – поранешната престолнина на раното средновековно царство Селџук. Посета на манастирот Мевлана (Мевлана Теке) – Музеј на исламска уметност, дервиши и трезор на турските занаети. Продолжување кон Кападокија. Посета на подземниот град Саратли. Пауза за фотографирање од долините на Кападокија – Пасабаг, Деврент. Ноќевање во хотел 4* во Кападокија. По вечерата можност за учество во традиционална турска вечер (факултативно).

3.Ден (22.10.19) Пред појадок, можност за лет со балон (по избор). По појадокот посета на Учхисар – панорама. Посета на фабрика за производи од оникс, можност за купување на сувенири. Посета на музејот на отворено во Гореме. Панорамско место идеално за фотографирање Гуверцинлик. Посета на грнчарска работилница и можност за купување на сувенири. Вечера и ноќевање во Кападокија.

4.Ден (23.10.19) По појадок враќање за Анталија. Попатна посета на Кервансарај (на патот на свилата). Пристигање во Анталија и сместување во Сиде или Аланија во хотели 4* и 5*

5.Ден (24.10.19) Слободно време.

6.Ден (25.10.19) Слободно време.

7.Ден (26.10.19) Слободно време.

8.Ден (27.10.19) Трансвер од хотелот до аеродромот, лет за Софија.

 

Цена: 798€  (цената се однесува за две лица во стандардна двокреветна соба на база полупансион).

Попусти и доплати:

 • За користење на еднокреветна соба (SNGL) - 499€
 • Дете (02-07 год.) на дополнително легло - 309€
 • Дете (07-12 год.) на дополнително легло - 319€

Во цената е вклучено:

 • Авионски чартер лет Софиа-Анталија-Софија со авио компанијата „Pegasus Airlines” вклучувајќи ги и аеродромските даноци
 • Трансфер аеродром-хотел-аеродром
 • Ноќевање во хотел 3* во Анталија на база полупансион
 • Две ноќевања во хотел 4* во Кападокија на база полупансион
 • Четири ноќевања во хотел 5* во Аланија или Сиде на база All inclusive
 • Водич на бугарски и руски јазик за време на патувањето
 • Влезни такси за: Музејот на отворено во Гореме, подземниот град Саратли и Кервансарај

Во цената не е вклучено:

 • Пијалоци за првите 2 дена / до крајот на екскурзијата во Кападокија
 • Ручек за првите 4 дена / до крајот на екскурзијата во Кападокија
 • Дополнителни екскурзии
 • Бакшиш
 • Лични трошоци

Начин на плаќање во готово или по банка. При резервација се остава 30% капар од вкупната сума. Остатокот се доплаќа до 22 дена пред самото тргнување.

Треба да има минимум 10 патника пријавено за да истата биде реализирана. Доколку не се собере минималниот број на патници, патниците кои веќе имаат извршено уплата ке бидат известени 20 дена пред датумот на тргнувањето.


Слични понуди

Индија - златниот триаголник Гарантирани места!

Индија - златниот триаголник Гарантирани места!

Софија – Истанбул – Делхи – Агра – Таџ Махал – Древната моголска престолнина Фатехпур Сикри – Џајпур – Делхи – Истанбул – Софија   ТУРИСТИЧКА ПРОГРАМА 1.Ден Софија – Истанбул Поаѓање од аеродромот во Софија во 10.05 ч. за Истанбул со лет на авиокомпанијата "Turkish Airlin
Прва пролет во Израел - авионска програма!

Прва пролет во Израел - авионска програма!

Софија –Тел Авив – Јафа – Ерусалим – Витлеем –Јудејска пустина – Тврдината Масада – Мртво Море – Тел Авив – Софија   ТУРИСТИЧКА ПРОГРАМА 1.Ден Софија –Тел Авив – Јафа – Ерусалим Поаѓање во 6.50 часот од аеродромот во Софија за Тел Авив. Пристигнување во Тел Ав

"Животот е прекрасен 2020" - Раб, Хрватска

ФЕСТИВАЛ “ ЖИВОТОТ Е ПРЕКРАСЕН“ – ХРВАТСКА 2020 Мај е прекрасно време за опуштање во Хрватска доколку ги избегнувате горештините. Една од најпопуларните дестинации за одмор во Хрватска е островот Раб, сместен во Кварнерскиот залив. Многуте сончеви денови,заштитеноста од ветровите, густата вегетација и многубројните плажи –
НА СКИЈАЊЕ ВО АВСТРИЈА - ИГЛС + СКИ КАРТА

НА СКИЈАЊЕ ВО АВСТРИЈА - ИГЛС + СКИ КАРТА

Локација: Хотелот „Bon Alpina“ се наоѓа во центарот на градчето Иглс, на 300 метри од ски зоната „Patscherkofel“. Пред хотелот има автобуска станица до „Stubai Glacier“. Општи информации: Хотелот поседува рецепција, сеф, ресторан, бар, ски гардеробер, паркинг. Сместување: Собите се опремени со клима, сателитска