logo

тел: 02 6091-885 моб: 072/304-412

емаил: travel@solvex.net


НОВА ГОДИНА 2020 во Русија


Информации за сместувањето

Држава: Екскурзии
Место: Русија

5 дена / 4 ноќи, датуми на патување: 29.12.19-02.01.20

 

Програма на патувањето:

1.Ден (29.12.19) Поаѓање од аеродромот Варна во 16:15 часот со авиокомпанија S7 за Москва. Пристигање во Москва на аеродромот Домодедово во 20:35 часот. Трансфер од аеродромот до хотелот Делта Измаилово 4*. Сместување во истиот и ноќевање.

2.Ден (30.12.19) Појадок. Ексурзија на гугарски јазик до Кремаљ – архитектонскиот комплекс, плоштадот Иваново со познатите Цар пушка (огромен топ) и Цар камбана (огромна камбана), Успенско-благовештенски-архангелски собор. Посета на палатата на орушјето – московскиот тресорзки музеј, дел од комплексот палата Големиот Кремаљски дворец. Каде што се наоѓаат царски и патријаршиски скапоцености изработени од кремљските мајстори или подарени од странски амбасади (5 часа). Ручек во ресторан во градот. Екскурзија со водич на бугарски јазик во Третјаковски галерија – разглед на нејзините единствени колекции креирани од мецената Павел Третјаков со дела од Васнецов, Врубел, Левитан, Репин, Шишкин и други (3 часа). Враќање во хотелот. Ноќевање.

3.Ден (31.12.19) Појадок. Панорамски разглед на Москва на бугарски јазик: Црвениот плоштад-политичкиот центар на руската федерација, катедралата на Василиј Блажени изградена во XVI век во чест на преземањето на Казан од страна на Иван Грозни, Спаската кула, ГУМ – најстарата трговска куќа во Русија, Ленинов мавзолеј, храмот Христос Спасител, московските булевари, московскиот универзитет, театарскиот плоштад, облакодерите на Сталин и др. (4 часа). Враќање во хотелот. Слободно  време. Прослава на Нова Година. Ноќевање.

4.Ден (01.01.20) Појадок. Слободно време. Ноќевање.

5.Ден (02.01.20) Појадок. Напуштање на собите. Трансфер до аеродромот Домодедово. Лет Москва-Варна со авиокомпанија S7 во 12:35 часот. Пристигање во Варна во 15:15 часот.

Распоредот на летот е по локално време.

Туроператорот го задржува правото да го смени редоследот на програмата за екскурзија.

 

Тип на смесување

цена

еднокреветна премиум соба (ВВ)

775€

двокреветна премиум соба (ВВ)

1355€

2 возрасни + 1 дете (2-12год.) (ВВ)

1940€

 

Во цената е вклучено:

 • Билет за лет од авиокомпанија S7 Варна-Москва-Варна со вклучени аеродромски такси 67€ (вредноста на такси е предмет на потврда при издавање на авионскиот билет)
 • Трансфер аеродром-хотел-аеродром
 • Четири ноќевања во хотел Делта Измаилово 4* во премиум деловни соби --> http://izmailovogammadelta.ru/nomera/biznes-klass-premium-dvukhmestnyy.html
 • Ручек во Москва
 • Лиценциран водич на бугарски јазик
 • Влезни такси за музеите кои се во рамки на програмата

 

Во цената не е вклучено:

 • Цена на руска виза за македонски граѓани за еднократна туристичка виза за престој до 1 месец во РФ / 80€ по лице во денарска противвредност по курс од 1€ = 62,00 ден. Поседување на пасош со важност минимум 6 месеци од денот на враќање во Бугарија како и една слика во боја со формат како во пасош.
 • Празнична новогодишна вечера со многу музика и забава – приблишна цена од околу 110-120€ со вклучени алкохолни и безалкохолни пијалоци ( точна цена, мени и програма – на почетокот на ноември)
 • Здравствено осигурување (задолжително)
 • Лични трошоци

 

Услови за резервација:

 • Депозит - 40%
 • Доплата - 35 дена пред датумот на поаѓање

 

Програмата се реализира со минимум 20 запишани туристи. Во случај да не се собере потребниот број на туристи, програмата нема да се спроведе, туристите кои платиле ќе бидат информирани 30 дена пред датумот на поаѓање.

 

 


Слични понуди

МАЛТА

МАЛТА

МАЛТА  29 септември – 2 октомври - ЗА САМО 340 ЕВРА ПО ЛИЦЕ! Малта е најголемиот остров и културен, трговски и административен центар. Тука се премостуваат милениуми од неверојатен спектар на работи кои треба да се откријат. Каде и да одите, сценографијата и архитектура се со спектакуларна позадина. Боите се впечатливи, боите на меде
Доживејте го Тунис!

Доживејте го Тунис!

Софија-Сус-Тунис-остров Джерба-Тозор-Софија ТУРИСТИЧКА ПРОГРАМА 1.Ден: Софија-Сус Состанок на групата на аеродром Софија (Терминал 1) во 13:30 ч. за лет до Енфида во 15:30 ч. со директен чартер лет на авиокомпанијата "BH Air". Слетување на аеродромот Енфида во 15:50 ч. (редот на летање е примерен, конечната информација ќе ја добиете со финалните
АТИНА и ОСТРОВОТ ЕГИНА - 8 Декември

АТИНА и ОСТРОВОТ ЕГИНА - 8 Декември

Атина често пати се нарекува колевка на западната цивилизација. Таа е еден од најстарите светски градови чија историја бележи преку 3400 години. Се семета за зачеток на демократијата. Атина е центар на економскиот, политичкиот и културен живот во Грција, родно место е на Сократ, Перикле, Софокле и други значајни филозофи, писатели и политичари. Таа
Индија - златниот триаголник Гарантирани места!

Индија - златниот триаголник Гарантирани места!

Софија – Истанбул – Делхи – Агра – Таџ Махал – Древната моголска престолнина Фатехпур Сикри – Џајпур – Делхи – Истанбул – Софија   ТУРИСТИЧКА ПРОГРАМА 1.Ден Софија – Истанбул Поаѓање од аеродромот во Софија во 10.05 ч. за Истанбул со лет на авиокомпанијата "Turkish Airlin