logo

тел: 02 6091-885 моб: 072/304-412

емаил: travel@solvex.net


Одмор на Коста Дорада - Салоу Лето/Есен


Информации за сместувањето

Држава: Шпанија
Место: Коста дел Сол

Одмор на море во Коста Дорада 2020 – Златна Шпанија

7 ноќевања со FB+ (доручек, ручек и вечера) одмаралиште Салоу со вклучена 1 екскурзија во Барселона

Порт Авентура – 6 света на едно место!

Авионско поаќање од Софија

 

Загарантирани дати Лето/Есен 2020: 01.09/08.09/15.09/22.09/29.09

 

 

Хотел Best Cup Salou ***

Локација: хотелот се наоѓа на плажа во заливот Кап Салоу, 2км од историскиот центар на Салоу.

Општи информации: рецепција, ресторан, лоби-бар, бар на базенот, СПА Центар

Сместување: собите имаат балкон, клима уред, сеф, телевизор со сателитски канали, бежичен интернет и бања.

Спорт и рекреација: отворен базен со чадори и лежалки, соба за игри, фитнес, тематски вечери, анимации на базенот за возрасни и деца.

СПА Центар нуди со доплата: затворен загреан базен, сауна, турска бања, џакузи, масажа и спа третмани, релаксирачка зона.

За деца: децки воден парк, пиратски брод, детски базен (бесплатно), игралиште, детски клуб.

 

датум

2 возрасни

2 возрасни + 1 возрасен

2 возрасни + 1 дете (2-12год.)

2 возрасни + 2 деца (2-12год.)

Еднокреветна соба

01.09.2020

1258€

1837€

1757€

2256€

895€

08.09.2020

1238€

1807€

1727€

2216€

885€

15.09.2020

2187€

1627€

1547€

1976€

755€

22.09.2020

2109€

1567€

1487€

1896€

735€

29.09.2020

2070€

1537€

1463€

1868€

725€

 

Во цената е вклучено:

 • Авионски билет на редовната линија на Бугарија Ер: Софија-Барселона-Софија со вклучени авионски такси
 • Чекиран багаж до 23кг и рачен багаж до 10кг
 • Трансфер аеродром-хотел-аеродром со представник на бугарски јазик
 • 7 ноќевања на база полн пансион (појадок, ручек, вечера, ¼ л вода и ¼ л вино од човек за време на исхраната во хотелот Best Cap Salou 3*+
 • Полудневен панорамски разглед на Барселона со туристички водич на бугарски јазик
 • Преставници на бугарски јазик за време на престојот во Коста Дорада
 • Здравствено осигурување за периодот на патувањето со покритие на 10 000 евра

Во цената не е вклучено:

 • Дополнителни екскурзии, кои се пријавуваат и плаќаат во агенцијата
 • Лични трошоци
 • Осигурување за промена во патувањето

 

Дополнителни екскурзии, кои се пријавуваат и плаќаат во агенцијата:

 • Тарагона и Реус: Цена за возрасен 43€/ дете (00-10год.) 30€. Тарагона е еден вистински музеј под отворено небо, град под заштита на УНЕСКО со многу зачувани споменици од римската цивилизација. За време на екскурзијата со локалниот професионален водич ке посетите: Римската тврдина, улицата Celle Mayor, ктедралата на Тарагона, градското собрание, плоштадот и амфитеатрот. Прошетка до плоштадот и панорамна глетка на плоштадот Балко Медитерани. Слободно време. Во попладневните часови заминување за Реус, едно од најинтересните градчиња на Коста Дорада со интересна архитектура, родно место на многу шпански модернизми и најголемиот архитект на Каталониа – Антонио Гауди. За време на прошетката со професионалниот локален водич ке ги видите средновековните улички и прекрасните плоштади – плоштад на театрот, плоштад на замокот со камбана и родната куќа на Гауди, плоштадот Маркадал со архитектонски накит Каса Навас и музејот посветен на Антонио Гауди. Во него ке научите многу за инспирацијата и мистеријата штоГауди ја оставил за идните генерации. Слободно време за шопинг и дегустација на познатиот вермут на Реус. Враќање во Салоу. Во цената е вклучено водич на бугарски јазик, превоз, влезница за музејот на Гауди (9€) со вклучен бесплатен аудио водич на повеќе европски јазици.
 • Монсерат, Барселона, Волшебните фонтани: Цена за возрасен 55€/ дете (00-10год.) 35€. Во попладневните часови заминување за Каталониа – Манастирот Монсерат и плоштадот Шпанија во Барселона со уникатното светлечко шоу. Мансерот е најголем свети центар на Каталониа. Самиот скалест масив во чиј состав е и Црквата на Св. Дева е едно природно чудо. Над високиот олтар се наоѓа статуата на Црната Мадона покровител на Каталониа. Слободно време, за дегустација на локалните ликери, да го слушнете прекрасниот хор во манастирот, уживање во прекрасните фонтани на плоштадот. Заминување во хотелот во доцните часови (околу полноќ). Во цената е вклучено водич на бугарски јазик, превоз.
 • Пенискола и Мореја: Цена за возрасен 39€/ дете (00-10год.) 18€. Заминување за Пенискола, едно прекрасно градче на брегот на морето со живописен замок на Темплиерите изграден на карпа на 64м надморска височина. Стариот град на Пенискола изобилува со тесни улички со прекрасни бели куќу кои ги краси многу цвеќе. Посета на замокот по желба на туристите (влезница 5€). Слободно време за ручек во многубројните ресторани со поглед кон морето. Во попладневните часови пешачка тура во средновековниот Мореј прекрасен по своите улици, традиционалните продавници, како и нејзините тврдина и катедрала сместени во самата планина. Слободно време. Враќање во Салоу. Во цената е вклучено водич на бугарски јазик, превоз.
 • Ситгес: Цена за возрасен 29€/ дете (00-10год.) 10€. Ситгес е едно прекрасно рибарско градче на 50км од Барселона, познато по многуте песошни плажи, добро сочуван стар град како и прекрасните вили на шеталиштето со палми покрај море. Во стариод град ке наидете на тесни улички со карактеристични бели и сини куќи. Ситгес сеуште ја носи боемската атмосфера создадена од модернистите кои го направија своето омилено место на дваесетиот век. Во цената е вклучено водич на бугарски јазик, превоз.
 • Самостојна посета на Порт Авентура и паркот Ферариленд: Паркот Пртавентура е една од најпосакувана туристичка дестинација во Шпанија. Во него можете да најдете шест света но едно место. Атракциите се поделени во 6 тематски зони: Медитеран, Полинезија, Кина, Мексико, Дивиот Запад и улицата Сезам – за најмладите посетители. Идеално место за фамилијарни забави. ( купени билети однапред за 2 дена: прв ден во Портавентура и Ферариленд и втор ден Портавентура за возрасен (11-59 год.) 56€/ дете и возрасни над 59 год. - 49€. Цена за посетители за 1 ден возрасен (11-59год.)- 51€/ дете и возрасни над 59 год - 45€.)
 • Валенсиа: Цена за возрасен 70€ / дете до 10год. 40€. Валенсиа има уникатен архитектонски изглед, во градот можат да се видат историски градби и најмодерни авангардни комплекси на едно место. Програмата започнува со пауза за фотографирање на Музејот на уметност Принц Филипе и Хемисферик, еден комплекс од футуристички згради и парк. Продолжуваме со пешачката тура во срцето на стариот град на Валенсиа, каде што локалниот водич ке ви ги покаже Плаза де ла Реина, катедралата и кулата Мигелете, централниот пазар и берзата за свила. Во цената е вклучено водич на бугарски јазик, превод за време на екскурзијата, превоз.

Специјална пакетна цена при пријавување на 3 екскурзии: Тарагона, Монсерат и Пенискола – 129 € по лице

Напомени:

 • Точните денови на реализација на екскурзиите ќе бидат истакнати една недела пред патувањето
 • Пријавувањето и запишувањето на дополнителни екскурзии се вржи во агенцијата јадоцна 30 дена пред патувањето

Милнимален број туристи за реализација на дополнителните екскурзии – 25 лица.

 

Програма на патувањето:

 

1-Ден: Софија – Барселона. Тргнување од софискиот аеродром со директен лет на АК Бугарија Ер во 13:30ч. Пристигање на аеродром во Барселона во 15:15ч. Трансфер и сместување во хотелот Best Cap Salou 3* SUP на самиот брег на морето во одмаралиштето Салоу, на Коста Дорода. Информативен состанок со групата, запознавање со месотото како и тековните екскурзии. Вечера. Ноќевање.

2-Ден: Барселона. Појадок. Панорамски разглед на Барселона. За време на екскурзијата ке имате можност да ги видите пространите улици и споменици на Барселона: Пјаца Шпанија, старото пристаниште и Пјаца де Колумбос, улица Рамбла, Пјаца Каталуња, Пасео де Грација со кушите на Гауди и фамилија Саграда. Враќање во хотелот. Ручек. Слободно време. Вечера. Ноќевање.

3-Ден: Тарагона и Реус. Појадок. Слободно време. Ручек. Вечера. Ноќевање. Необавезна факултатива: еднодневна екскурзија до Тарагона и Реус. Цена за возрасен 43€/ дете (до 10год.) 30€

4-Ден: Монсерат, Барселона и Волшебните фонтани. Појадок. Слободно време. Ручек. Вечера. Ноќевање. Необавезна факултатива: еднодневна екскурзија до манастирот Монсерат, слободно време во Барселона и вошебните фонтани. Цена за возрасен 55€/ дете (до 10год.) 35€.

5-Ден: Пенискола и Мореј. Појадок. Слободно време. Ручек. Вечера. Ноќевање. Необавезна факултатива: еднодневна ексурзија до живописната Пенискола и Мореј. Цена за возрасен 39€ / дете (до 10год.)

6-Ден: Ситгес и посета на паркот Порт Авентура. Појадок. Слободно време. Ручек. Вечера. Ноќевање. Необавезна факултатива: полудневна екскурзија до рибарското градче Ситгес. Цена за возрасен 29€/ дете (до 10год.) 10€. Попладне по избор: посета на паркот Порт Авентура со предходно резервирани и платени карти во агенцијата.

7-Ден: Валенсиа. Појадок. Слободно време. Ручек. Вечера. Ноќевање. Необавезна факултатива: еднодневна екскурзија до Валенсиа. Цена за возрасен 70€/ дете (до 10год.) 40€.

8-Ден: Барселона – Софија. Појадок. Слободно време. Ручек (сув пакет). Трансфер до Барселона. Лет до Софија во 16:00ч. Пристигање во Софија во 19:45ч.

Час на лет:

Вторник – вторник

 • Софиа – Барселона 13:10ч – 15:15ч.
 • Барселона – Софија 16:30ч – 19:45ч

 

Возможна е промена на часовите на лет од страна на авио-компанијата.

 

 

Начин на плаќање:

 • депозит од 300€ по лице при правење резервација
 • остатаокот се доплаќа 30 дена пред тргнувањето

 

Потребни документи:

 • Пасош валиден 6 месеци од датумот на тргнувањето, за деца до 18 год. Патуваат со еден родител или со полномошно заверена од нотар и потпишана од двата родители.
 • Патувањето е без визно и без медицински услови за имунизација.

 

Програмата се спроведува при минимум 40 пријавени патника. Во случај на не доволен број, аранжманот ке биде одкажан, патниците кои имаат уплатено ке бидат известени 30 дена пред тргнувањето.

 

Услови при одкажување на патниците за аранжманот:

 • Откажување од страна на патникот 60 дена пред тргнување –уплатата не се задржува
 • Откажување од страна на патникот 59-21 ден пред тргнување – од уплатата се задржуваат 250€
 • Откажување од страна на патникот 20 дена пред тргнување – уплатата целосно се задржува

 


Слични понуди