logo

тел: 02 6091-885 моб: 072/304-412

емаил: travel@solvex.net


Величеството на Русија - Санкт Петерсбург и Москва zvezdazvezdazvezda


Информации за сместувањето

Држава: Екскурзии
Место: Русија

ВЕЛИЧЕСТВОТО НА РУСИЈА – САНКТ ПЕТЕРБУРГ И МОСКВА

Период на патување 23.05-30.05.2020 (8 дена/ 7 ноќи)

Почеток на Белите ноќи во Санкт Петербург

 

Програма на екскурзијата:

23 мај: Тргнување од Софискиот аеродром (терминал 2) во 12:25ч со авиокомпанија Аерофлот за Москва. Пристигање во Москва во 15:35ч. Лет од Москва за Санкт Петербург во 18:20ч, пристигање во 19:45ч. Пристигање во Санкт Бетербург и трансфер до хотел Дипломат 4*. Сместување и ноќевање.

24 мај: Појадок. Панорамски разглед со автобус со лиценциран водич на бугарски јазик: Невски проспект, плоштад Палас, островот Василиески, плошадот Исакиевски, соборот Смолни, Спас на Крови, Николски собор, мостовите на каналите Грибоедов и Крјуков, крстарица Аврора и др. Посета на Петропавловската крепост – историски паметник на архитектурното и фортификационо руско градителство од 1712 год. изградена во холандски барок стил. Невообичаено за традиционалната руска катедрална конструкција се и надворешниот и внатрешниот дел на катедралата. Во катедралата има мермерни саркофази со позлатени крстови на императорите на руската империја, а од 1998 год. тука се наоѓа и саркофагот на последниот император Николај Втори и неговото семејство кое било убиено во Екатеринбург во 1918 год. Ручек во ресторан во градот. Организирана посета со туристички водич на бугарски јазик во Ермитаж (главна зграда) – ансамбал на големиот дворец, официјална резиденција и ризница на големата царица Катерина втора. Музејот Ермитаж има околу 3 милиони уметнички дела од светската култура – само оргинали.  Трансфер во хотелот (време траење на екскурзијата околу 9 часа). Ноќевање.

25 мај: Појадок. Автобуска екскурзија со водич на бугарски јазик во Царево село- летната резиденција на Катерина Велика. Раглед на Екатеринскиот дворец како и познатата Килибарнска соба која е отворена за посетителите по долготрајната рестарвација во 2003 год. Враќање во Санкт Петербург. Ручек во ресторан во градот. Екскурзија на бугарски јазик до дворецот на Јусупов – имот на славното семејство Јусупов со автентични луксузни станови, канцеларии и балкони, каде се одржуваа најгламурозните балови во градот. Во програмата се вклучени и парадните сали на дворецот  и изложба со восочни фигури “Убиството на Распутин” во кое ќе дознаете детали за мистериозното злосторство од 1916 год. Трансфер до хотелот (времетраење на програмата околу 9 часа). Ноќевање.

26 мај: Појадок. Автобуска екскурзија со водич на бугарски јазик во Петерхоф: вон-градската палата на Петар Велики, кој ги надминува убавините на прекрасниот француски Версај, наречен главен град на фонтаните со прекрасни паркови кои се претопуваат едни со други. Разглед на Големиот дворец и Нижни парк. Слободно време во Петерхоф. Враќање во Санкт Петербург. (времетраење на програмата 6,5 часа). Слободно време. Ноќевање.

27 мај: Појадок. Ослободување на собите. Трансфер до аеродромот во Санкт Петербург. Лет за Москва во 12:00ч, а пристигање во 13:25ч. Трансфер до хотелот Делта Измаилово 4*. Сместување и ноќевање.

28 мај: Појадок. Панорамски разглед  на Москва со туристички водич на бугарски јазик: Црвениот плоштад – политичкиот центар на Руската федерација, Собор на Василиј Блажни изграден во 16 век во чест на победата на Иван Грозни при ослободувањето на градот Казан, Спаска кула, ГУМ – најстарата трговска куќа во Русија со најлуксузните брендови во светот, Лениновиот мавзолеј, Соборниот храм  на Христос Спасителот – симбол на заживување на Христијанска Русија, Московските булевари, Московскиот универзитет, Театралниот плоштад, ул. Тверскај, облакодерите на Сталин и др. Ручек во ресторанот во градот. Посета и разглед во галеријата Третјаков и нејзината единствена колекција креирана од патронот Павел Третјаков со делата од Врубел, Левитан, Репин, Шишкин и др. Враќање во хотел (времетраење на програмата околу 8 часа). Ноќевање.

29 мај: Појадок. Екскурзија на бугарски јазик во Кремал – архитектонскиот комплекс, Ивановскиот плоштад со познатите Цар Пушка и Цар Камбана, Успенскиот, Благовештенскиот и Архангелскиот собор. Посета на Оружената палата – московски музеј, дел од Големиот Кремалски дворец. Во неа се чуваат царски и патријаршки скапоцености, изработени од кремалските мајстори или подарени од странски амбасадори. Ручек во ресторан во град. Прошетка крстарејки со бродче по реката Москва. Прошетката трае еден час и половина, уживајки со поглед кон Кремаљ, Големиот камени мост, храмот на Христос Спасителот, паркот на културата и сл. Враќање во хотелот (времетраење на програмата е околу 8 часа). Ноќевање.

30 мај: Појадок. Ослободување на собите. Трансфер до аеродромот, лет за Москва-Софија во 08:15ч. Пристигање во Софија во 11:35ч.

 

Распоредот на летот е по локално време.

Туроператорот го задржува правото да го смени редоследот на програмата за екскурзија.

 

! ВАЖНО: Сместувањето е во градските хотели, стандардните соби се 19-21 квадратни метри, што значи дека се помали доколку станува збор за сместување за 3 возрасни. Доколку сакате ваков вид сместување, имајте во предвид дека 3-от кревет не е стандарден, туку е дополнителен.

Во хотелот Дипломат 2 + 1 возрасни (над 14 години) сместени се во супериорни соби, а во хотелот Делта - во двокреветни луксузни соби, кои се поголеми од стандардните простории.

 

Услови за резервација:

 • Депозит - 35%
 • Доплата - 35 дена пред датумот на поаѓање

 

Програмата се води со минимум 40 запишани туристи. Во случај да не се собере потребниот број туристи тогаш програмата нема да се спроведе, платените туристи ќе бидат информирани 21 ден пред  датумот на поаѓање.

Услови за откажување: Во случај на откажување на патувањето и раскинување на договорот од страна на КОРИСНИК, ОПЕРАТОР НА ТУР ги задржува следниве казни:

 • Ако патникот го откаже патувањето од третиот ден по регистрацијата до 35 дена пред датумот на патувањето, тој / таа ќе плати износ на депозит.
 • Доколку Корисникот го откаже патувањето 34 до 15 дена пред датумот на патувањето, ќе му бидат исплатени 50% од вкупните трошоци на патувањето.
 • Доколку патникот го откаже патувањето 14 дена пред тргнувањето, нема да има поврат на средства.
 • Потрошувачот има право да ја откаже исплатата на авансот во рок од три дена без да плати казна, во тој случај сите уплатени износи ќе му бидат вратени на него.

Период на
екскурзиjaта

Цена по лице
во двокреветна соба

Еднокреветна соба

23.05-30.05.2020

1256

1449

 

Во цената е вклучено:

 • авионски билет за лет со Аерофлот Софија - Москва - Санкт Петербург - Москва - Софија со вклучен чекиран и рачен багаж, со топол оброк.
 • данок на аеродром - 388 лева од 19.08.19 година (цената на аеродромските такси е предмет на потврда при издавање на авиокомпанијата, околу 25 дена пред поаѓањето)
 • 4 Ноќевање со појадок во хотелот „Дипломат“ 4 * во Санкт Петербург во стандардни соби
 • 3 Ноќевање со појадок во хотелот Делта 4 * во Москва во премиум деловни соби
 • 2 вечери во ресторани во Санкт Петербург
 • 2 вечери во ресторани во Москва
 • трансфери аеродром-хотел-аеродром
 • опишаната програма со лиценциран водич на бугарски јазик
 • влезни такси за музеите посетени во рамките на програмата
 • слушалки за време на програмата на екскурзија
 • здравствено осигурување (опфатено 50000 €)
 • водач на турнејата, претставник на тур-операторот, со група од најмалку 35 туристи

! Ручеците вклучуваат: салата, супа, главно јадење и десерт + кафе / чај, минерална вода

 

Во цената не е вклучено:

 • вредноста на руската виза за бугарските граѓани со краен рок за издавање 14 календарски денови и вклучен визен центар - 60 евра.
 • дополнителна исплата за осигурување за туристи над 66 години 
 • лични трошоци
 • изборни екскурзии: - Автобуска ноќна екскурзија на Санкт Петербург + атрактивна екскурзија со брод на реките и каналите на Санкт Петербург, за време на која се забележува кревање на мостови на реката Нева. - Руско фолклорно шоу во Домот на офицери со трансфери, билети и угостителство по договор.

 

Хотели по програмат:

Во Москва: Хотел Делта Измаилово 4 * http://www.izmailovo.ru/

Локација: сместен во една од најубавите области на Москва - Измаилово, веднаш до хотелот е Исмаиловски парк и Измаиловски Кремаљ со познатиот пазар на сувенири. Веднаш до хотелскиот комплекс: Герила, до Црвениот плоштад - директна линија, 10-12 минути со метро.

Општи информации: Хотелскиот комплекс има 16 ресторани, кафулиња и барови, банкарска канцеларија, продавници, фитнес центар, СПА салон, чување багаж, 24-часовна услуга во соба.

Сместување: е во премиум деловни простории: 21 кв.м. -http://www.izmailovo.ru/rooms/delta/premium-business-class-twin/ и се климатизирани, опремени со  мини-фрижидер, електричен котел, минерална вода шише, индивидуално сеф, електронско заклучување, сателитска ТВ, бесплатен wi-fi, бањарка и папучи за бања, фен, козметички сет за туш.

 

Во Санкт Петербург: Дипломат хотел 4 * - нов современ бутик хотел отворен во 2017 година

Локација: сместено е во историскиот дел на Санкт Петербург, во мирниот дел. Историската зграда од 1882 година, која беше прикажана во филмови на рускиот писател Михаил Булгаков, денес е целосно реконструирана, со зачувана фасада. 10-15 минути пешачење од плоштадот Востанија и Невски Проспект, Градината Таурида и Смолни. Во непосредна близина на постојните постојки на јавниот превоз, метро станиците, огромен ланец на продавници 24-часовно го прават погоден за сместување.

Сместување: Двокреветни соби стандард - до 18 кв.м., стандарден комфор - 20 кв.м., супериорен - до 24 кв.м. - http://diplomat-hotel.spb.ru/about/ Собите имаат бесплатен Wi-Fi, клима уред, сеф, фен, мини бар, сателитска ТВ; козметички препрати во бањата.

Појадокот е кулинарско искушение од руски и европски јадења.

За ручек и вечера, гостите можат да уживаат во ресторанот Аташе на менито на готвач со мишелинова ѕвезда.


Слични понуди

ДУБАИ - БАЈКОВИТОТ ГРАД

ДУБАИ - БАЈКОВИТОТ ГРАД

ДУБАИ - БАЈКОВИТОТ ГРАД Софија – Дубаи – Шарџа – Аџман – Абу Даби – Оаза Ал Еин – Абу Даби – Дубаи – Софија     ДЕН 1. СОФИЈА - ДУБАИ Поаѓање од аеродромот во Софија во 14:00 ч., Терминал 1 со лет на авиокомпанија "Wizz Air". Пристигнување на аеродром Ал Мактум Дубаи во 19.50 часот.
Доживејте го Тунис!

Доживејте го Тунис!

Софија-Сус-Тунис-остров Джерба-Тозор-Софија ТУРИСТИЧКА ПРОГРАМА 1.Ден: Софија-Сус Состанок на групата на аеродром Софија (Терминал 1) во 13:30 ч. за лет до Енфида во 15:30 ч. со директен чартер лет на авиокомпанијата "BH Air". Слетување на аеродромот Енфида во 15:50 ч. (редот на летање е примерен, конечната информација ќе ја добиете со финалните
ОДМОР НА ОСТРОВОТ ШРИ ЛАНКА ВО ХОТЕЛ „JETWING SEA“

ОДМОР НА ОСТРОВОТ ШРИ ЛАНКА ВО ХОТЕЛ „JETWING SEA“

  ОДМОР НА ОСТРОВОТ ШРИ ЛАНКА ВО ХОТЕЛ „JETWING SEA“   Софија - Истанбул - Коломбо - Истанбул - Софија     ДЕН 1.   Поаѓање во 21:15 ч. од аеродромот во Софија за Истанбул со лет на авиокомпанија "Turkish Airlines". Пристигнување на аеродромот во Истанбул во 23:50 ч.    ДЕН 2.  
Одмор во Акаба

Одмор во Акаба

Софија – Акаба – Петра – Акаба –Вади Рум – Акаба – Софија   ТУРИСТИЧКА ПРОГРАМА 1.Ден Софија - Акаба Поаѓање од аеродромот во Софија (Терминал 2) во 16:35 ч. за Акаба со лет на авиокомпанијата "Ryanair". Пристигнување на аеродромот во Акаба во 19:30 ч. Трансфер до хотелот. Сместување. Ноќевање. 2.Де