logo

тел: 02 6091-885 моб: 070/217-346

емаил: travel@solvex.net

Локација: Бул. Јане Сандански 67, Скопје


Дома >> Бугарија >> Чепеларе

Бугарија - Чепеларе

       

 

                             Чепеларе се наоѓа во срцето на Родопските планини и е единствениот град во Бугарија на толкава надморска висина 1100метри. Градот стана познат ски-центар кој нуди алтернатива за прекрасен зимски одмор. На 10км од Чепеларе се наоѓа зимскиот центар Пампорово. Чепеларе меѓу другото нуди и ниски цени за сместување во хотелите и зимските вили. Има одлични ски-патеки за скијачи од сите категории. Ски-лифтот долг 2471м ги носи туристите и скијачите до врвот Чала 1873м висок, за 17 минути. Ски-патеките кои почнуваат од тука се долги 8400м.

За оние кои не се љубители на зимските спортови Чепеларе нуди можности за прекрасни прошетки и незаборавни туристички доживувања за време на летниот период. Ќе уживате во прекрасниот поглед на Родопските планини, а исто така имате можност да ја посетите обзерваторијата Роџен која се наоѓа на 15 км од градот и да уживате во прекрасните телескопски глетки за многу ниски цени.

 

 1