logo

тел: 02 6091-885 моб: 072/304-412

емаил: travel@solvex.net


Дома >> Хрватска >> Омиш

Хрватска - Омиш

ОМИШ -  Мал далматински град и пристаниште кое се наоѓа помеѓу Сплит и Макарска, сместен на устието на реката Цетина. Во минатото Омиш бел озогласено пиратски гнездо, и пиратите од Омиш биле меѓу најопасните во целиот Медитеран. Доказ на бурна историја се видливи на секој чекор на Омишката ривиера. Античкиот град Омиш, црквите и тврдини се тивки камен потсетници на моќта и силата на злогласните Омишки пирати. Денес во центарот на Омишката Ривиера исклучителна убавина се наоѓа во срцето на Јадранот и активниот центар на Хрватскиот туризам. Бројни плажи и заливи, медитеранска вегетација, богати културна и гастрономски понуда, свеж воздух и кристално сино море направи од Омиш совршен рај за оние кои бараат одмор од модерниот живот. За оние кои сакаат активен одмор, Омиш е совршена дестинација. Рафтинг на реката Цетина, слободно качување, нуркање, риболов, пешачење, одење во природа, сурфање, се само некои од активностите кои Омиш има да ги понуди.Сместен во срцето на Далмација, Омиш е совршено место да се започне истражување на Далмација, нејзините острови, неговата горда историја, културно наследство и природни убавини. Антички римски градови Сплит и Салона се само половина час возење од Омиш. Островите Брач, Хвар, Вис и Корчула се лесно достапни од Омиш.
 Омиш е буквално полни со ресторани, таверни и кафулиња. Медитеранската кујна - маслиново масло, риба и морска храна, локален зеленчук, вино се дел од вековната традиција на оваа област, а можеби и на најдиректен начин да се доживее вистинскиот дух на Медитеранот. Омишко Културно Лето, Пиратски ноќи и многу други музички, театарски и гастрономските манифестации се одлична можност да се доживее не само убавината на Далмација, но исто така и неговата душа.

 

 ПОНУДИ Хрватска - Омиш - Резултати од пребарувањето