logo

тел: 02 6091-885 моб: 070/217-346

емаил: travel@solvex.net


УБАВИНИТЕ НА БиХ - 8-ми Март zvezdazvezdazvezda


Информации за сместувањето

Држава: Екскурзии
Место: Босна и Херцеговина

УБАВИНИТЕ НА БиХ

Места кои ќе бидат посетени во текот на екскурзијата:

 • Водопадите Кравица
 • Меѓугорје
 • Врело Буне, Благај
 • Мостар
 • Сараево
 • Вишеград и неговиот внатрешен град Андриќград
 • Националниот парк Мокра Гора (Дрвенград)

 

                                                ПРОГРАМА НА ЕКСКУРЗИЈАТА

7 Mарт 1.Ден - 23:00 - Поаѓање кон Мостар преку Косово, Албанија и Црна Гора. Ноќно патување со попатни паузи.

8 Март 2.Ден – Пристигање во БиХ во утринските часови и попатна посета на Водопадите Кравица со висина од 26-28 метри; Меѓугорје светото место каде се верува дека се има прикажано девица Марија, посета на Црквата Св. Јаков, надворешниот олтар на истоимената црква, Исус го напушта крстот лоциран зад црквата; и Врело Буне природниот и архитектонскиот ансамбал на реката Буна. Во попладневните часови пристигање во Мостар и разглед на градот со турисрички водич. Сместување и ноќевање во Мостар.

 

9 Март 3.Ден - Појадок. Заминување кон Сараево. Посета на Врело Босне, изворот на реката Босна.. Разглед на градот со туристички водич и посета на: Баш чаршија, Себиљ, Латински мост, Царева џамија, сараевската Катедрала, сараевска Синагога, Газихусревбеговиот базар, Вјечница, Принциповиот мост, местото на атентатот од страна на Гаврило Принцип, споменикот вечниот пламен што ја симболизира победата над фашизмот од Втора светска војна и сл. Слободно попладне. Ноќевање.

 

10 Март 4.Ден Појадок. Тргнување за Скопје преку Србија. Попатна посета на Вишеград  родниот град на Иво Андриќ. Разглед на градот: Мостот на Дрина, куќата во која живеел Иво Андриќ, училиште во кое предавал, Андриќград изграден од страна на Емир Кустурица во чест на нобеловецот Иво Андриќ. По разгледот на Вишеград заминување кон Дрвен Град, етно градот во националниот парк Мокра Гора изграден од Емир Кустурица. Пауза за ручек или кафе и заминување за Скопје со попатни паузи. Пристигање во вечерните часови.

 

 • Цена: 99 (6 140,00 ден)

Во цената е вклучено:

 • Превоз до дадените релации со високо туристички автобус
 • Сместување во Сараево во хотел со 3* на база ноќевање со појадок
 • Сместување во Мостар во мотел со 3* на база ноќевање со појадок
 • Разглед на Сараево и Мостар со локален туристички водич
 • Придружник при патувањето

 

Во цената не е вклучено:

 • Патничко осигурување
 • Влезници во културно историски споменици
 • Влезница за водопадите Кравица (5€)
 • Факултативни вечери (доколку ги има)
 • Влезница за споменик на природата Врело Босне (1€)
 • Влезница за Врело Буне (2€)
 • Влезница за Дрвен Град (2,50€)

 

Напомена!

-За реализација на аранжманот се потребни минимум 40 патници.

-Организаторот го задржува правото на промени во програмата кои се однесуваат на распоредот на одредени содржини поради објективни околности.

-За овој аранжман важат општите услови на Т.А. Солвекс Травел. Крајниот рок за известување на евентуален отказ е пет дена пред датумот на поаѓање.


Слични понуди

Нова година во Санкт Перебург и Москва 27.12-03.01

Нова година во Санкт Перебург и Москва 27.12-03.01

Нова година во Санкт Петербург и Москва, 27.12 - 03.01   Нова година во Русија - Санкт Петербург и Москва 8 дена / 7 ноќевања, 27.12.18-03.01.19 Програма на екскурзијата: 27.12.2018  Полетување од Софија Терминал 2 во 13: 10ч. со авиокомпанија Аерофлот за Москва. Пристигнување во Москва на аеродромот Шереметјево 2 во 17:40 часот. Пол
МАРОКО – ГРАДОВИТЕ НА ИМПЕРИЈАТА - Со авион!

МАРОКО – ГРАДОВИТЕ НА ИМПЕРИЈАТА - Со авион!

МАРОКО - ГРАДОВИТЕ НА ИМПЕРИЈАТА - СО АВИОН! ПОПУСТИ ЗА РАНИ РЕЗЕРВАЦИИ! Софија – Малага – Коста дел Сол – Тарифа – Танжер – Шефшауен – Фес – Мекнес – Маракеш – Касабланка – Рабат – Танжер – Тарифа – Коста дел Сол – Малага – Софија   Ве покануваме во М
BLUE CAVE & HVAR ISLAND

BLUE CAVE & HVAR ISLAND

СИНАТА ПЕШТЕРА И ОСТРОВОТ ХВАР   Подгответе се за ден на море. Денес ние ќе ве однесеме на тура со глисер за да ги посетите сите скриени скапоцени камења на Хрватска. Овај уникатен ден на море започнува со Зелената и Сина пештера проследено со "Vis и Pakleni" острови! Ние ќе започнеме со Хвар и островчиња на Равник и Бишево. Продолжуваме кон
GAME OF THRONES TOUR OF DUBROVNIK

GAME OF THRONES TOUR OF DUBROVNIK

ИГРА НА ТРОНОВИ - ДУБРОВНИК   Ќе го напуштите вашиот секојдневен свет и ќе бидете во чекор со царството на еден од најголемите фантастични епови на сите времиња, ќе можете да уживате во драмата и интригата на така нарешената "Game of Thrones" - "Игра на Престоли". Уникатно искуство што ќе ве инспирира на секој чекор и ќе ве остави во вчудоне